Sigorta hukuku uyuşmazlıklarının tahkim yoluyla çözümü
Insurance dispute resolution by arbitration
- Tez No: 692915
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MERT NAMLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Sigortacılık, Law, Insurance
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 154
Özet
Tezimiz Sigorta Hukuku uyuşmazlıklarının çözümünde bir usul olarak tahkimi, 5684 sayılı Sigortacılık Kanunu ile kurulan Sigorta Tahkim Komisyonu özelinde inceleme amacı taşımaktadır. Tahkim ile sigortacılık alanında ortaya çıkan uyuşmazlıkların daha hızlı ve güvenilir şekilde çözülmesi mümkündür. Ancak sigorta tahkimin, devlet yargısına göre birçok faydası olması yanında kendine özgü sorunları da bulunmaktadır. Bu anlamda, tezimizde sigorta tahkimin faydaları ve sakıncaları da ele alınacaktır.Tezimiz üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde tahkimin tarihi, tahkim kavramı ve çeşitleri incelenmiş olup tahkimin hukuki niteliğine ilişkin tespitler yapılmıştır. İkinci bölümde sigorta sözleşmesinin tanımı yapılmış, tahkim ile ilişkisi ele alınmıştır. Üçüncü bölümde Sigorta Tahkim Komisyonu incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Our thesis intents to analyze the procedure of arbitration in insurance dispute, particularly Insurance Arbitration Commission have been studied which are regulated under Insurance Law numbered 5684. By the support of arbitration, disputes in the field of insurance can be resolved more quickly and reliably. Although insurance arbitration has many advantages according to state courts, it also has its own problems. In this sense, the benefits and drawbacks of insurance arbitration will also be discussed in our thesis.This thesis consists of three chapters. In the first chapter, the history of arbitration, the concept and types of arbitration are examined, legal nature of arbitration is determined. In the second chapter, definition of insurance agreements are made, its relation with arbitration is disputed. In the third chapter, Insurance Arbitration Commission is studied.