Destekten yoksun kalma ve bedensel zararlara ilişkin tazminat taleplerinde sigorta tahkim komisyonu ve kararları
Insurance arbitration commission and its decisions on compensation claims for deprivation of support and bodily injury
  1. Tez No: 936889
  2. Yazar: BURCU DİNÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SÜLEYMAN DOST
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
Günümüzde, teknolojik gelişmelerin ve küresel etkileşimin artması ile sigortacılık faaliyetleri tüm dünyada büyük artış göstermiştir. Bu durum ise bir takım hukuki uyuşmazlıkları beraberinde getirmiştir. Hukuki uyuşmazlıkların çözümünde ilk olarak başvurulan mahkeme yargılamasıdır. Ancak artan nüfus ve hukuki uyuşmazlıklar nedeniyle mahkemelerin iş yükü artmış ve bu da beraberinde ülkemizde mahkemelerde dava yoluyla uyuşmazlıkların çözümünü oldukça uzun, meşakkatli bir süreç haline getirmiştir. Bu sebeple tarafların iradi olarak başvurabilecekleri mahkeme yargılamasına alternatif bir uyuşmazlık çözüm yolu olan tahkim yargılaması gündeme gelmektedir. Tahkim bağımsız ve tarafsız bir 3. kişi, hakem kurulu tarafından yürütülen uyuşmazlık çözüm sürecidir. Kamu düzenine aykırılık teşkil etmeyen, tarafların iradelerine tabi bir takım özel hukuk uyuşmazlıklarının çözümünde tahkim müessesi etkin bir şekilde işletilebilmektedir. Sigorta tahkimi, sigortacılık alanındaki uyuşmazlıkların çözümünde pratik fayda sağlayan en önemli alanlardan birisidir. İşbu tezde sigorta tahkiminin hukukumuzdaki rolü, sigorta uyuşmazlıklarının çözümünde tercih edilmesi bakımından önemi ve Sigorta Tahkim Komisyonu'nun mahkemeler karşısındaki konumu üzerinde durulmuştur. Bu tezde Sigorta Tahkim Komisyonu'nun yürüttüğü yargısal sürecin niteliği, karar alma mekanizması, kararlarının niteliği ve icrası ele alınmıştır. Ayrıca sigorta tahkimi ile mahkeme yargılaması karşılaştırılmıştır. Tezin sonunda Sigorta Tahkim Komisyonu'nun yaptığı tahkim yargılamasının hukuki boyutuyla birlikte pratik hayata yansımaları değerlendirilmiş, zorunlu mali sorumluluk sigortası (trafik) uyuşmazlıklarından kaynaklanan maluliyet ve destekten yoksun kalma tazminatları hakkında verilen kararlar incelenmiş ve değerlendirilmelerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The increase in technological developments and global interactions has led to a significant increase in insurance activities which also causes legal dispitues in the same field. Court proceedings have traditionally been used to resolve these disputes, however the growing population and increase in cases have made the litigation process time consuming and labourios. As a result, arbitration has emerged as an alternative dispute resolution method that parties can voluntarily choose. Arbitration involves an independent and impartial third party, known as the arbitral tribunal, who facilitates the resolution of conflicts. Insurance arbitration is particularly beneficial in resolving disputes within the insurance field. It is an effective way of handling certain private law disputes that don't conflict with public order and are based on the mutual agreement of the involved parties. Hereby thesis highlights the role of insurance arbitration in our law, its importance in terms of its preference in the resolution of insurance disputes and the position of the Insurance Arbitration Commission vis-à-vis the courts. The paper discusses the eligibility of the judicial process conducted by the Insurance Arbitration Commission, its decision-making mechanism, and the eligibility and enforcement of its decisions. It also compares insurance arbitration and litigation. At the end of the thesis, the legal dimension of the arbitration conducted by the Insurance Arbitration Commission, along with its reflections on practical life, are evaluated, and decisions regarding compensation for disability and deprivation of support arising from disputes in compulsory third-party liability insurance (traffic) are examined and assessed.