Representation of kashmir conflict on media: An analysis of news talk shows on Indian and Pakistani television
Keşmir çatışmasının medyada temsili: Hindistan ve Pakistan televizyon haber programları üzerine bir inceleme
- Tez No: 692924
- Danışmanlar: PROF. DR. YÜKSEL GÖKÇEN KARANFİL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gazetecilik, İletişim Bilimleri, Journalism, Communication Sciences
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İzmir Ekonomi Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Medya ve Kültürel Çalışmalar Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Medya ve İletişim Çalışmaları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bu çalışma medyanın herhangi bir çatışma ortamında belirli bir anlatı kurup kuramayacağı araştırma sorusu etrafına örülmüştür. Vaka çalışması olarak Keşmir bölgesindeki çatışma durumu ele alınmıştır.İzleyici ve takipçi sayılarının yüksekliği göz önünde bulundurularak dört farklı media kanalında yer alan tartışma programları incelenmiştir. Bu tartışma programları 2016 ve 2019 tarihlerinde meydana gelen ve kamuoyunda önemli yer edinen iki olayın ele alınışı ekseninde çalışılmıştır. Yürütülen içerik analizi medyanın genel hatları ile hükümetlerin çıkarları doğrultusunda yayın yaptığı sonucunu ortaya çıkarmıştır. Hindistan medyası Keşmir'lileri ve Pakistan'ı Hindistan'ın egemenliğini tehdit eden terrorist ve militan topluluklar olarak etiketlerken Pakistan medyası Keşmir'de yaşananları bir direniş ve özgürlük hareketi olarak tanımlamaktadır. Çalışma incelenen media mecralarının hiç birisinin Keşmir'de gerçekleşen krizi olay yerinden incelemediği sonucuna varmıştır. Pakistan medyasının Keşmir'den yayın yapmasına izin verilmezken Hindistan medyası yayınları kendi v çıkarlarına uygun olarak kurgulamıştır. Ek olarak, araştırma, anaakım medyanın Keşmir krizini ele alırken sansasyonel ve objektif olmak üzere iki farklı yaklaşım sergilediğini savunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This research tested the research question whether media can or cannot build a particular narrative in a given conflict situation. As a case study, the Kashmir issue has been discussed. Four powerful media houses and their TV talk shows have been identified based on the highest number of online viewership and followership of their anchor persons and analysts. Furthermore, two test events have been selected based upon the fact that both of these events created great deal of tension between the two neighboring countries, India and Pakistan, from 2016 to 2019. The results of content analysis reveal that media on both sides built a narrative and created an image that suited their governments. Indian media tried to label Kashmiris and Pakistan as terrorist and militants, trying to infiltrate their sovereignty. While Pakistani media on iii iv the other hand was defending the Kashmiri struggle, tagging the events as act of freedom movement. It is concluded that none of the media reported the on-ground crises within Kashmir during both the events. Pakistani media was not allowed to report from Kashmir, while Indian media used the reports for their own good. This is what is being followed largely by all media houses in both the countries. The research further concludes that two approaches to reporting are utilized by mainstream media, Sensationalized and Objective. Both of these approaches, partially, are adapted by media that reports the crises or a rigid event, yet this media may not be from the region that is the origin of crises.