Küreselleşme karşısında milli kimlik algısı
Perception of national identity in the face of globalization
  1. Tez No: 692935
  2. Yazar: CEYDA BAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAYATİ BEŞİRLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Bu tez çalışması küreselleşmenin ekonomik, siyasi, kültürel etkilerinin bir kolektif kimlik türü olan milli kimlik algılamalarında yarattığı değişikliğin incelenmesini amaçlamaktadır. Küreselleşme sınırlar arasındaki hareketliliğin hızının ve yoğunluğun artmasını ifade eder. Birçok tarihsel faktör sonucunda yaşanan küreselleşme sürecinin etkileme alanı çok geniştir. Ekonomik etkinlikte uluslararası firmaların artan gücü, BM, AB, G-8, NAFTA gibi bölgesel ve küresel ulus-üstü kurumların ulus devletin egemenlik alanına müdahalesi, kitle iletişim araçlarıyla kültürel bir türdeşleşme ve melezleşme gibi süreçler bunun göstergesidir. Bireyler bugüne dek sayısız kimliklere sahip olmuşlardır. Kimlik, bireyin ne olduğunun ya da ne olmadığının ifadesidir. Bu nedenle kimlik tanımlamalarında hem benzerliklere hem de farklılıklara vurgu yapılır. Bireyler tarih boyunca bir grup içinde yer alarak, bir gruba aidiyet duyarak yaşamıştır. Bu güvenlik ihtiyacı, psikolojik ihtiyaçlar, bir fikirde çoğunluk olma isteği ya da aynı kültürel değerlere sahip olma gibi birçok sebepten kaynaklanmaktadır. Bu bir futbol taraftar grubuna, siyasi bir partiye de ya da bir millet altında yaşama istencinde de aynı şekilde görülür. Kolektif kimlikler, toplumsal bütünleşmeye katkı sağladığı gibi, toplumsal düzenin sağlanmasında da kullanışlı bir aygıttır. Bugün özellikle sosyal medyanın etkisiyle, bir kültürel deformasyon yaşanmakta, aidiyet duyguları çözülmektedir. Küreselleşmeyle şiddetini arttıran bireyselleşme süreci, ortak bir kimlik duygusuna bağlı kalma durumunu da etkilemektedir. Küreselleşme bazı kimlikliklerin radikalleşmesine bazı kimliklerin de daha arka planda kalmasına sebep olmaktadır. Milli kimlik anavatan olarak kabul edilen yerle bir bağ kurar. Millet olma bilinci tarihsel mitlerden, anılardan, yaşanmışlıklardan beslenir. Küreselleşmenin getirdiği yeni kimlik kodları bu aidiyet ilişkisinden yoksundur. Bu çalışmada öncelikle küreselleşmenin kavramsal olarak ne ifade ettiği, tarihsel süreçteki gelişimi, ekonomik, siyasi, kültürel boyutları ile küreselleşmeye yönelik bakış açıları incelenmiştir. Sonrasında kimlik ve milli kimlik kavramlarına yönelik bakış açıları incelenmiş, küreselleşmenin milli kimliğe ne gibi bir etkisinin olduğu tahlil edilmeye çalışılmıştır. Küreselleşmenin milli kimlik üzerinde hem parçalayıcı hem de bütünleştirici bir etki yarattığı sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to examine the change in perceptions of national identity, which is a type of collective identity, caused by the economic, political and cultural effects of globalization. Globalization refers to an increase in the speed and intensity of mobility across borders. The influence area of the globalization process, which is experienced as a result of many historical factors, is very wide. The increasing power of international companies in economic activity, the intervention of regional and global supranational institutions such as the UN, EU, G-8, NAFTA in the sovereignty of the nation-state, and processes such as cultural homogenization and hybridization through mass media are indicators of this. Individuals have had numerous identities to date. Identity is the expression of what an individual is or is not. For this reason, both similarities and differences are emphasized in identity definitions. Throughout history, individuals have lived by taking part in a group and feeling a sense of belonging to a group. This need for security arises from many reasons, such as psychological needs, the desire to be a majority in an opinion, or to have the same cultural values. It is equally evident in a football fan group, a political party, or the will to live under a nation. Collective identities not only contribute to social integration, but are also a useful device in ensuring social order. Today, especially with the effect of social media, a cultural deformation is experienced and the sense of belonging is dissolved. The individualization process, which increases its severity with globalization, also affects the state of being attached to a common sense of identity. Globalization causes some identities to become radicalized and some identities to remain in the background. National identity establishes a bond with the place considered as the homeland. The consciousness of being a nation is fed by historical myths, memories and experiences. The new identity codes brought about by globalization are devoid of this relation of belonging. In this study, first of all, what globalization means conceptually, its development in the historical process, its economic, political, cultural dimensions and perspectives on globalization are examined. Then, the perspectives on the concepts of identity and national identity were examined, and the effect of globalization on national identity was tried to be analyzed. It has been concluded that globalization has both a disintegrating and integrating effect on national identity.