Zayıflayan küreselleşme(cilik) ve milli kimlikler: ABD ve İngiltere örneği (2015-2020)
Weakening globalisation(ism) and national identities: The case of the US and UK (2015-2020)
- Tez No: 890963
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET AKİF OKUR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Milli Savunma Üniversitesi
- Enstitü: Atatürk Stratejik Araştırmalar ve Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler ve Bölgesel Çalışmalar Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 241
Özet
Küreselleşmenin merkez üslerinde ortaya çıkan küreselleşme(cilik) karşıtı hareketlerin hızla ivme kazanmasıyla ve politikaya yön verecek konuma gelmesiyle küreselleşmenin zayıflaması olgusu daha da önem kazanmıştır. Özellikle ABD ve İngiltere'de söz konusu konuma yükselerek söylemden eyleme geçen küreselleşme karşıtlığının milli kimlik ile ilişkisi araştırmaya değer konular arasında yerini almıştır. Ancak, alan yazınında iki olgu arasındaki ilişkiyi açıklamak için metodolojik ve ampirik bir boşluk bulunmaktadır. Bu çalışma, 1980'lerden itibaren ABD ve İngiltere'de neoliberal politikalar ile başlatılan küreselleşmeciliğin yükseliş sürecini ve 2015-2020 yılları arasında uygulanan küreselleşme karşıtı politikalar ile irtifa kaybeden gerileyiş sürecini karşılaştırmalı ele alarak milli kimlik eksenli tarihsel bir akışta incelemektedir. Kuramsal zemini İnşacılık ile kurulan ve yorumlamacı-niceliksel söylem analizi yönteminin kullanıldığı bu çalışmada, söz konusu dönemde her iki ülkede de milli kimlik algılamalarında ve dış politika yaklaşımlarında yaşanan dönüşümler ele alınmaktadır. Araştırma bulguları göstermiştir ki; küreselleşmeye geçişte maddi/ekonomik nedenlerle karar veren iktidarlar/elitler, milli kimliği kendi çıkarları doğrultusunda şekillendirmeye çalışmıştır. Ancak milli kimlikleri küreselleşmecilik doğrultusunda şekillendirilmek istenen kitleler küreselleşmenin getirdiği sosyo-politik ve sosyo-ekonomik zararlara maruz kaldıkça kendileri lehine milli kimlik söylemi üretmeye başlamıştır. Bu zararların yanı sıra küreselleşmeciliğin milli çıkarlara yönelik tehditleri devlet düzeyinde hissedildikçe küreselleşmeye mesafe koyan politikaların benimsenmesine yol açmıştır. Bu yeni karşıt politikalar ile beraber yeni bir egemenlikçi söylem milli kimliği şekillendirme eğilimine girmiştir. Ancak hem iktidar/elit hem de kitle düzeyinde üretilen ve milli kimliği etkileme potansiyeli taşıyan her söylemin kimliği tanımlanmak istenen tarafta karşılık bulmaması çift yönlü bir etkileşimin varlığına işaret etmektedir. Sonuç olarak, özellikle ABD örneğinde milli kimliğin dönüştürücü etkisi ile küresel ekonominin milli güvenliğin öncüsü olduğu bir milli çıkar stratejisinden milli güvenliğin küresel ekonominin önüne geçen yeni bir milli çıkar stratejisine doğru bir politik yöneliş kendini göstermiştir. Milli kimliğin, küreselleşmenin karmaşıklığı ve gücün değişen doğası karşısında ülkelerin nasıl hareket edeceğini ve tepki vereceğini şekillendirme potansiyeli artmaktadır.
Özet (Çeviri)
The phenomenon of weakening globalization has become more important as the anti-globalization movements have emerged in the epicenters of globalization and have rapidly gained momentum and position to direct politics. Especially in the US and the UK, the relationship between anti-globalization, which has moved from discourse to action, and national identity has taken its place among the topics worthy of a research study. However, there is a methodological and empirical gap in the literature to explain the relationship between the two. This study examines the rise of globalizationism, which was initiated with neoliberal policies in the US and the UK since the 1980s, and its decline, which lost altitude with the anti-globalizationism policies implemented between 2015 and 2020, in a comparative perspective and a historical flow based on national identity. This study, which is theoretically grounded in constructivism and employs the method of interpretive-quantitative discourse analysis, examines the transformations in the perceptions of national identity and foreign policy approaches in both countries during this period. The findings of the research show that the ruling powers/elites, who made decisions for material/economic reasons in the transition to globalization, tried to shape national identity in line with their interests. However, as the masses, whose national identities were intended to be shaped in line with globalization, were exposed to the socio-political and socio-economic damages brought about by globalization, they started to produce a national identity discourse in favor of themselves. In addition to these damages, as the threats of globalization to national interests became clearer at the state level, it led to the adoption of policies that distanced themselves from globalization. With these new opposing policies, a new sovereignist discourse has tended to shape national identity. However, the fact that not every discourse that is produced at both the power/elite and mass level and that has the potential to affect national identity finds a response on the side whose identity is to be defined points to the existence of a two-way interaction. As a result, especially in the case of the US, the transformative effect of national identity has led to a political shift from a national interest strategy in which the global economy takes precedence over national security to a new one in which national security takes precedence over the global economy. National identity has an increasing potential to shape how countries act and respond to the complexity of globalization and the changing nature of power.