Çok-durumlu yedeklenmiş sistemlerin istatistiksel güvenilirlik analizi
Statistical reliability analysis of multi-state standby systems
- Tez No: 692962
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FUNDA İŞÇİOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İstatistik, Statistics
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İstatistik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İstatistik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bu çalışmada tek bileşenden oluşan çok-durumlu yedeklenmiş bir sistemde güvenilirlik analizi, sistemin belirli bir zaman noktasında belli bir seviyede olduğu bilgisi altında, sisteme ait sağ kalım olasılıklarının ve ortalama geriye kalan yaşam zamanlarının hesaplanması temel alınarak ele alınmıştır. Sisteme ait bu bilgi, sistem ile ilgili ele alınacak bakım onarım ve maliyet hesaplamalarında son derece önemlidir. Bu nedenle yedeklenmiş sisteme ait maliyet hesabı da, çalışmada sistemin bozulmadığı fakat belli bir t yaşına geldiği durum ile bozulduğu durumdaki yenileme maliyetleri dikkate alınarak analiz edilmiştir. Çalışmada elde edilen sonuçlar literatürde çok-durumlu sistemler için elde edilen bazı sonuçlar ile karşılaştırmalı olarak sunulmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, reliability analysis of a multi-state standby system consisting of one component has been studied based on the evaluations of survival probabilities and mean residual lifetimes of system under the knowledge that the system is at a specific state at a particular time point. This information is highly important in the evaluation of the maintenance and repair costs for the system. Therefore, cost calculation of standby system also has been analysed considering replacement costs in conditions that system has not failed but reached to a certain age t and the system has failed in this study. The results obtained in the study have been presented comparatively with some results obtained for a multi-state system in literature.