İnvertaz enziminin PES membranlara adsorpsiyonu: Membran kirliliğinin analizi
Adsorption of invertase enzyme to PES membranes: Analysis of membrane fouling
- Tez No: 692986
- Danışmanlar: PROF. DR. SEMA SALGIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Bu yüksek lisans tez çalışmasında, invertaz enziminin polietersülfon (PES) ultrafiltrasyon membranlara adsorpsiyonu incelenmiştir. Dolayısıyla membran kirliliğinin en az olduğu koşullar belirlenmiştir. İnvertaz enziminin adsorpsiyonunda; çözelti pH ve iyonik geriliminin, membranın molekül ağırlığı tutma değerinin (MWCO) etkileri incelenmiştir. Adsorpsiyon işlemi sonucu membran yapısındaki değişimler FTIR spektroskopisi ile analizlenmiştir. Ayrıca her bir durumda enzimin zeta potansiyelleri belirlenerek membran kirliliği elektrostatik etkileşimler açısından incelenmiştir. Belirlenen en uygun koşullarda, adsorpsiyon izotermleri belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this master thesis, the adsorption of invertase enzyme on polyethersulfone (PES) ultrafiltration membranes was investigated. Therefore, the conditions with the least membrane fouling were determined. In the adsorption of invertase enzyme; the effects of solution pH and ionic strenght, and the molecular weight cut-off value (MWCO) of the membrane were investigated. The changes in the membrane structure as a result of the adsorption process were analyzed by FTIR spectroscopy. In addition, the zeta potentials of the enzyme were determined in each case and the membrane fouling was examined in terms of electrostatic interactions. The adsorption isotherms were determined under the optimum conditions determined.