Ailelerin eğitim düzeylerinin ve okuma alışkanlıklarının işitme yetersizliği olan öğrencilerin akademik başarı düzeyi üzerine etkisinin incelenmesi
Investigation of the effects of education levels and reading habits of families on the academic achievement level of students with hearing impairment
  1. Tez No: 692985
  2. Yazar: YEŞİM ASLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MAHMUT ÖZKIRIŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kapadokya Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim, Öğretim ve Araştırma Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Odyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Bu araştırmada ailelerin eğitim düzeylerinin ve okuma alışkanlıklarının işitme yetersizliği bulunan öğrencilerin akademik başarı düzeyleri üzerindeki etkisi ve çocukların akademik başarılarının ailelerin ve çocukların sosyal ve demografik özelliklerine göre nasıl değiştiği incelenmektedir. İlişkisel tarama modeline göre oluşturulan araştırmanın verileri anket yöntemi elde edilmiştir. Bu doğruluda anketler Ankara ilinde yaşayan 163 kişiye uygulanmıştır. Elde edilen veriler, SPSS 25.0 programı vasıtasıyla gerekli istatistiksel analizler yapılmıştır. Katılımcıların demografik özelliklerine ilişkin tablo ve grafikler, frekans ve yüzde dağılımları, çapraz tablolar, ölçek puanları bazında demografik özellikleri ile karşılaştırmalı olarak yapılmıştır. Araştırmanın sonunda çocukların akademik başarılarının anne ve babanın eğitim durumuna, mesleğine ve okuma seviyesine göre farklılık gösterdiği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, the effect of families' education levels and reading habits on the academic success levels of students with hearing impairment and how the academic success of children varies according to the social and demographic characteristics of the families and children. The data of the research, which was created according to the relational screening model, was obtained from the survey method. Surveys to this extent Ankara province It was applied to 163 people living in the district. Necessary statistical analyzes were made for the obtained data through the SPSS 25.0 program. Tables and graphs related to the demographic characteristics of the participants were made in comparison with their demographic characteristics on the basis of frequency and percentage distributions, cross tables, scale scores. At the end of the study, it was seen that the academic achievements of the children differed according to the education level, profession and reading level of the parents.