Özgürlük ve toplum ilişkisi bağlamında modern dönem siyasal düşüncesinin gelişimi
Modern in the context of freedom and society relationship the development of political thought of the period
- Tez No: 693003
- Danışmanlar: DOÇ. DR. VASFİYE ÇELİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Felsefe, Siyasal Bilimler, Philosophy, Political Science
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Bu çalışma, özgürlük ve toplum kavramlarının geçmişten günümüze gelişimini, iki kavramın ilişkisini ve bu kavramlar eşliğinde siyasal düşüncenin tarihsel serüvenini, önemli düşünürler çerçevesinde incelemek amacıyla yapılmıştır. Özgürlük kavramı insanlık tarihiyle paralel bir yol izlemiştir. İnsanoğlunun hayatının hemen her bölümünde özgürlük bir sorun olarak karşısına çıkmıştır. İlkçağ'dan günümüze kadar özgürlüğün uygulanışı ve toplum ile ilişkisi sürekli değişim göstermektedir. Doğa durumunda özgür olduğu söylenen insanın, toplumsal hayata geçişi ile birlikte özgürlüğünü yaşayabilmesinin önünde çeşitli engeller ortaya çıkmıştır. İlk, Orta ve Yeniçağ'da fikirleriyle insanların düşünce yapılarında büyük yer edinen filozoflar, dönemlerinde özgürlüğün nasıl olması gerektiği hakkında fikirlerini belirtmişlerdir. Modern döneme geçiş ile birlikte gerçekleşen teknolojik gelişmeler ve insanların bilime olan ilgileri, siyasal sistemlerin değişmesine ve kendi özgürlüklerine düşkünlüklerini geçmişe nazaran çok daha fazla arttırmıştır. Baskıcı yönetimlerin söz konusu olduğu bu dönemde ortaya birçok düşünür çıkmış ve insanların sorunlarına ışık tutmaya çalışmıştır. Baruch Spinoza, Jean-Jacques Rousseau, Immanuel Kant ve John Stuart Mill'in özgürlük düşünceleri ve felsefe kuramları, yaşadıkları dönemden günümüze siyasal düşünce alanında öncülük etmiştir. 20. Yüzyıla gelindiğinde özgürlük ve toplum birçok yeni anlam kazanmaya başlamıştır. Geçmişte ölüm özgürlüğü ve yeme-içme özgürlüğü olarak karşılık bulan özgürlük, 20. Yüzyıl ile birlikte düşünce özgürlüğü, siyasal özgürlük ve ekonomik özgürlük gibi birçok farklı anlamda kullanılmaya başlamıştır. Ortaya çıkan düşünce akımları özgürlüğü literatürlerine eklemiştir. Liberalizm ve Varoluşçuluk akımları ortaya çıktıkları zaman insan ve özgürlük çerçevesinde düşüncelerini şekillendirmiştir. 20. Yüzyılın birçok düşünürü dönemin şartlarına göre özgürlüğü ve toplum düşüncesini aktarmış ve tartışmıştır. Varoluşçuluk akımının da önemli isimlerinden biri olan Jean Paul Sartre, insanın varlığı ve özgürlüğü üzerine fikirleri felsefe sisteminde yer bulmuştur. Negatif ve Pozitif özgürlük tanımlarıyla Isaiah iii Berlin, dönemin düşünce insanları ve sonrasında gelecek insanlar için ışık tutmuştur. Liberal düşünür olarak adlandırılan Friedrich August Hayek, özgürlüğü felsefesinin temeline oturtarak 20. Yüzyıl siyasal düşüncesine katkıda bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to examine the development of the concepts of freedom and society from the past to the present, the relationship of the two concepts and the historical adventure of political thought accompanied by these concepts within the framework of important thinkers. The concept of freedom has followed a parallel path with human history. Freedom has been a problem in almost every part of human life. From the first age to the present day, the application of freedom and its relationship with society are constantly changing. In the case of nature, various obstacles have emerged in front of the ability of a person who is said to be free to live his freedom along with his transition to public life. Philosophers who gained a great place in the thought structures of people with their ideas in the first, middle and Janissary periods expressed their ideas about what freedom should be like in their periods. Technological developments and people's interest in science combined with the transition to the Modern era have increased their fondness for changing political systems and their own freedoms much more than in the past. During this period, when repressive administrations were involved, many thinkers appeared and tried to shed light on people's problems. The ideas of freedom and philosophical theories of Baruch Spinoza, Jean-Jacques Rousseau, Immanuel Kant and John Stuart Mill have pioneered the field of political thought from their time to the present. 20. By the century, freedom and society began to take on many new meanings. Freedom, which in the past corresponded to freedom of death and freedom of eating and drinking, 20. With the century, freedom of thought, political freedom and economic freedom began to be used in many different senses. The resulting currents of thought have added freedom to their literature. The currents of liberalism and existentialism shaped their thoughts within the framework of Man and freedom when they emerged. 20. Many thinkers of the century conveyed and discussed freedom and the idea of society according to the conditions of the period. Jean Paul Sartre, one of the most important figures in the existentialist movement, found his ideas on the v existence and freedom of man in the system of philosophy. With his negative and positive definitions of freedom, Isaiah Berlin has shed light on the thought people of the era and the people who will come after it. Friedrich August Hayek, called the Liberal thinker, established freedom at the foundation of his philosophy in the 20th century. He contributed to Century political thought.