The tension between private property, freedom and order in social contract theories
Toplum sözleşmeci teorilerde özel mülkiyet, özgürlük ve düzen arasındaki gerilim
  1. Tez No: 616730
  2. Yazar: MEHMET KANATLI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET OKYAYUZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 314
Özet
Bu tezin temel amacı üretim araçlarının özel mülkiyetinden kaynaklı ekonomik eşitsizliklerin ve özgürsüzlüğün/tutsaklığın yol açtığı toplumsal gerilimin on yedinci yüzyıldan başlayarak yirminci yüzyıla kadar toplum sözleşmeci teorisyenler tarafından ideal bir düzen maskesi altında nasıl ve niçin meşrulaştırıldığını incelemektir. Bu bağlamda, çalışma iki temel noktaya odaklanmıştır. Bunlardan ilki; Hobbes, Locke ve Rousseau tarafından geliştirilen modern dönem toplum sözleşmesi teoriler, özel mülkiyet, özgürlük ve düzen arasındaki ilişkiyi kapitalist üretim tarzının ortaya çıkış süreciyle ilişkilendirmeye çalışmaktır. İkinci temel nokta ise; sırasıyla İngiltere ve Fransa'da kapitalist üretim tarzının temel dayanağı olan üretim araçlarının özel mülkiyetinden kaynaklı ekonomik eşitsizliklerin ve tutsaklığın yol açtığı toplumsal gerilimin günümüz kapitalist toplumlarında farklı bir biçimde devam ettiğini göstererek bu gerilimin yine toplum sözleşmeci mantıkla yirminci yüzyılda bu kez John Rawls tarafından ideal bir düzen maskesi altında nasıl ve niçin meşrulaştırıldığını anlamaya çalışmaktır. Daha da önemlisi, çalışma siyasi düşünceler ve siyaset felsefesi disiplinlerini yöntemsel olarak, sözleşmeci teorisyenlerin yaşamış olduğu dönemin maddi ve toplumsal koşullarını dikkate alan yaklaşım içerisinde değerlendirmektedir. Bu yöntem sayesinde, çalışmanın temel hipotezi; toplum sözleşmeci teorilerin özgürlüğü negatif veya pozitif anlamda tanımlamaları, üretim araçlarının özel mülkiyetinden kaynaklı ekonomik eşitsizliklerin ve tutsaklığın yol açtığı toplumsal gerilimin, üretim araçlarının özel mülkiyetini meşrulaştıran her hangi bir politik ve ekonomik düzende devam etmesini engellemeyeceğidir.
Özet (Çeviri)
The main aim of this thesis is basically to examine how and why the tension stemmed from economic inequalities and dependence arising from private ownership of the means of production are alleviated and legitimized by social contract theoreticians from the sixteenth and seventeenth century to the twentieth century. In this respect, the study chiefly concentrates on two important points. The first one is to evaluate the modern-term social contract theories developed by Hobbes, Locke, and Rousseau by linking them to the emergence process of the capitalist mode of production. The second one is to argue that the economic inequalities and dependence that appeared as a result of the emergence of the capitalist mode of production respectfully in England and France are not only still continuing in the present capitalist societies in different aspects but also still are being concealed under the mask of formal equality and formal freedom put forward by John Rawls in the twentieth century. More importantly, the study applies a methodological approach which underlines material and social conditions of a given period in which contractarian philosophers have lived in terms of analyzing the history of political ideas and political philosophy disciplines. As a result of this approach, the main hypothesis of this study suggests that positive or negative portrayal of freedom by the social contractarians will not prevent the continuing social tension stemmed from the dependence and economic inequalities caused by private ownership over means of production in any political or economic order which legalizes the private ownership of the means of production.