Borderline kişilik bozukluğunda Masterson yaklaşımı psikoterapisinin nörobiyolojik etkisi
Neurobiological effect of Masterson approach psychotherapy in borderline personality disorder
- Tez No: 693005
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET KEMAL ARIKAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 134
Özet
Borderline kişilik bozukluğu psikoterapisinin nörobiyolojik etkilerini ortaya koyan kanıtlar sınırlıdır. Bu çalışmanın amacı borderline kişilik bozukluğunda Masterson yaklaşımı psikoterapisinin nörobiyolojik etkisini incelemektir. Çalışma ve kontrol grubuna 10 kişi randomizasyonla atandı. Her iki gruba da öntest ve sontestte ölçekler uygulandı. Kontrol grubuna yalnızca öntest qEEG ve fMRI uygulandı. Çalışma grubuna ise öntest ve sontest qEEG ve fMRI uygulandı. Veriler Wilcoxon İşaretli Sıralar Testi ve Mann-Whitney U Testi ile değerlendirildi. fMRI verilerinin değerlendirilmesinde SPM CONN araç çubuğunda geçen tekrar-ölçümlü ANOVA uygulandı. qEEG verileri NeuroGuide Deluxe v.2.5.1 yazılımıyla değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
Evidences that manifest the neurobiologic effects of borderline personality disorder psychotherapy are limited. The aim of this study is to investigate the effect of Masterson approach psychotherapy in borderline personality disorder. 10 persons were randomly selected for study and control groups. Pre-test and final-test scales were performed for both two groups. Pre-test qEEG and fMRI were performed only for control group. Pre-test and final test qEEG and fMRI were performed for study group. Data were evaluated utilizing Wilcoxon Signed Ranks Test and Mann-Whitney U Test. Repeated-measures ANOVA, as implemented in SPM CONN toolbox, was performed for evaluation of fMRI data. qEEG data were evaluated using NeuroGuide Deluxe v.2.5.1 software program.