A.S. Puşkin'in eserlerinde tarih ve tarihi şahıslar ('Arap Petra Velikogo' (Büyük Petro'nun Arabı) ve 'Kapitanskaya Doçka' (Yüzbaşının Kızı) eserleri örneğinde)
History and historical personality in the works of A.S. Pushkin (On the example of the works 'Arap of the Great Peter' and 'The Captain's Daughter')
- Tez No: 693053
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÇULPAN ÇETİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kafkas Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Slav Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Rus Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 257
Özet
Tarihi roman türü, Rusya'da 19. yüzyılın ilk çeyreğinde ortaya çıkmıştır. Rus edebiyatının büyük şairi A.S. Puşkin ise yaptığı tarihi araştırmaları, sanatsal bir dil ile birleştirip okuculara sunmuştur. Yaptığımız bu çalışma toplam üç bölümden oluşmuştur. İlk bölümde A.S. Puşkin'in hayatından, yaracılığından, yazmış olduğu eserlerden ve ünlü yazarların A.S. Puşkin hakkındaki düşüncelerinden bahsedilmiştir. Daha sonra yine aynı başlık altında A.S. Puşkin'in Türkiye'de yapılan araştırmaları ve çevirilerinin tarihi yer almıştır. Birinci bölümün son kısmında ise A.S. Puşkin'in bu güne dek yapılan tüm eser çevirileri ve yazar hakkında hazırlanan makaleler, tezler ve kitaplar başlıklar halinde sunulmuştur. İkinci bölümde Puşkin'in dedesi olan Abram Ganninal'ı, çar I. Petro'yu ve dönemini tarihe uygun olarak anlattığı, tarihi eserlerinden olan“Büyük Petro'nun Arabı”tarih ve tarihi şahıslar yönünden incelenmiştir. İlk olarak eserin özeti ve yazılış tarihi araştırılmış. Ardından eserde tarihsel açıdan yer alan unsurlar olay örgüsü, mekan ve dil gibi başlıklar altında incelenmiştir. Son olarak eserde yer alan Abram Gannibal, I. Petro ve I. Katerina gibi tarihi karakterlerin eserdeki yerleri ve gerçek hayattaki yaşamları araştırılmıştır. Son bölümde ise, tarihi Pugaçov ayaklanmasının konu edildiği“Yüzbaşının Kızı”eseri ele alınmıştır. Eserin özeti ve yazım tarihi ile başlayan inceleme, eserde yer alan Pugaçov ayaklanmasının tarihi, tarihi olaylar, mekanlar ve kültürel değerler gibi başlıklar altında incelenmiştir. Yine üçüncü bölümün son kısmında, eserde önemli yerleri olan karakterlerden Y. Pugaçov, II. Katerina ve İvan İ. Mihelson gibi tarihi karakterlerin gerçekte hayatta ve eserde yaşantılarına yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
The historical novel genre emerged in Russia in the first quarter of the 19th century. Pushkin, the great poet of Russian literature, combined his historical research with an artistic language and presented it to the readers. This study we have done consists of three parts in total. In the first part, Pushkin's life, creativity, works he wrote and the thoughts of famous writers about Pushkin were mentioned. Then again, the history of Pushkin's research has taken place in Turkey under the same heading and translation. In the last part of the first chapter, all translations of Pushkin's works and articles, theses and books prepared about the author are presented under titles. In the second part, Abram Ganninal, the grandfather of Pushkin, the Tsar I. Peter and his period, which is one of his historical works,“Arabian of Peter the Great”was examined in terms of historical and historical figures. First of all, the summary of the work and its date of writing were researched. Then, the historical elements in the work were examined under headings such as plot, space and language. Finally, the places and real life lives of historical characters such as Abram Gannibal, I. Petro and I. Katerina in the work were investigated. In the last part,“The Captain's Daughter”, which is the subject of the historical Pugachov uprising, is discussed. The review, starting with the summary of the work and the date of its writing, has been examined under titles such as the history of the Pugachov uprising, historical events, places and cultural values. Again, in the last part of the third part, the lives of historical characters such as Pugaçov, II. Katerina and I.I. Mihelson, who have important places in the work, are included in real life and in the work.