Milli Mücadele Döneminde Düzce (1918-1921)
Düzce during the period of National Struggle in the light of (1918-1921)
  1. Tez No: 693068
  2. Yazar: GAMZE GÜLEZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TANER BİLGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 226
Özet
Türk Milleti Kurtuluş mücadelesini verirken yalnız İngilizlerle, Yunanlarla, Fransızlarla, Ruslarla, İtalyanlarla savaşmadı, kendi içindeki muhaliflerle de iç savaşa girmek zorunda kaldı. İstanbul Hükümeti'nin kışkırtmalarıyla Anadolu'nun pek çok yerinde isyanlar ortaya çıktı. Düzce Ayaklanması da bu isyanlar içerisinde en çok kanlı olaylara sahne olan hadise olarak hafızalarda kaldı. İstanbul'a yakınlığı nedeniyle Saltanat ve Hilafetin etkisi altında kalan Düzce'de 13 Nisan ve 8 Ağustos 1920 tarihinde olmak üzere iki defa ayaklanma çıkarıldı. Düzceli asiler tarafından ele geçirilen kaza ve kaza halkı, Mücadele aleyhinde faaliyetlere tanıklık etti. Milli Kuvvetler, asilere rağmen bağımsızlık mücadelesine girerek, ölüm kalım savaşı verdi. Bu çalışmada Düzce ve havalisinde meydana gelen olaylar ayrıntılı bir şekilde anlatılmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
White the Turkish Nation was struggling for liberation, it did not only fight with the British, Greeks, French, Russians, Italians, but also had to enter the civil war with its traitors. With the provocation of the Istanbul Government, riots emerged in many parts of Anatolia. The Düzce Uprising, too, remained in the memories as the event that witnessed the most bloody events among these revolts. Due to its proximity to Istanbul, under the influence of the Sultanate and Caliphate, Düzce had two revolts on April 13 and August 8, 1920. The accident and the people of the accident seized by the plaintiff rebels witnessed activities against the National movement. Despite the rebels, the National Forces entered the struggle for independence and fought life and death. In this study, the events that took place in Düzce and its surroundings were tried to be explained in detail.