Cumhuriyet Dönemi Çıldır tarihi
The history of Çıldır on Republican era
  1. Tez No: 693074
  2. Yazar: İLKSEN KÖROĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NEBAHAT ORAN ARSLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kafkas Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Cumhuriyet Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 156
Özet
Ardahan iline bağlı Çıldır ilçesinin tarihi süreçte geçirdiği safhalar ele alınmıştır. Çıldır, tarihi süreç içerisinde birçok devletlerin egemenliği altına girmiştir. Bölgenin ilk çağlarda yerleşim alanı olarak seçilmesinin en büyük nedeni akarsu ve göl kenarında olmasıdır. Ayrıca Çıldır sınır bölgesi olmasından dolayı birçok devlet bu bölge de hakimiyet kurmayı amaçlamışlardır. Bölgede ki ilk yerleşim Yontma Taş Çağına değin uzanmaktadır. Osmanlı hakimiyetin de Çıldır bölgesine Ahıska'da dahil edilerek geniş bir eyalet haline gelmiştir. Çıldır bölgesi 1826' dan itibaren Rusların saldırısı ile yavaş yavaş eyalet vasfını yitirmiştir. 93 Harbi ve I. Dünya Savaşı ile birlikte bölge Rus yönetimine girmiştir. Millî Mücadele yılların da bölgenin teşkilatlanması ve Kazım Karabekir Paşa'nın Şark harekâtını başlatması ile 23 Şubat 1921'de bölge düşman işgalinden kurtarılmıştır. Millî sınırlar çizildikten sonra ülkede ve bölgede siyasi idari ve sosyal alanda teşkilatlanma çalışmaları yapılmıştır. Eğitim alanında zamanla ilerleme kaydedilmiştir. İlçe 1944 yılında elektriğe kavuşmuştur. Bölgenin geçimi tarım ve hayvancılıktan sağlanmaktadır. Hayvancılık genellikle büyükbaş hayvancılık sığır yetiştiriciliği şeklinde yapılmaktadır. Ziraat ise iki kısımda toplanmaktadır. İki bin rakımlı olan bu bölgede arpa ve çavdar yetiştirilmektedir. Kurtkale Nahiyesinin Kür Nehri vadilerine rastlayan yerlerin de elma armut vişne erik yetişmektedir. Çıldır ilçesi 1924 yılında Ardahan'ın il olmasıyla, Ardahan ile bağlı ilçe konumundayken 1926 yılında çıkarılan kanun ile Ardahan'ın il statüsünden ilçe statüsüne dönüştürülmesiyle Ardahan ile birlikte Çıldır'da Kars'ın ilçesi konumuna getirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The phases of Çıldır district of Ardahan province in the historical process are discussed. Çıldır has been under the sovereignty of many states in the historical process. The main reason why the region was chosen as a settlement area in the early ages is that it is by the river and lake. In addition, since Çıldır is a border region, many states aimed to establish dominance in this region. The first settlement in the region dates back to the Paleolithic Age. During the Ottoman rule, Ahiska was included in the Çıldır region and became a large province. The Çıldır region has gradually lost its status as a province with the attack of the Russians since 1826. With the 93 War and the First World War, the region came under Russian rule. The region was liberated from enemy occupation on February 23, 1921, with the organization of the region during the years of the National Struggle and Kazım Karabekir Pasha's initiation of the Eastern operation. After the national borders were drawn, political, administrative and social organization studies were carried out in the country and the region. In the field of education, progress has been made over time. The district was electrified in 1944. The livelihood of the region is based on agriculture and animal husbandry. Livestock is generally carried out in the form of cattle breeding. Agriculture is gathered in two parts. Barley and rye are grown in this region, which has an altitude of two thousand. Apple, pear, sour cherry plum is grown in the places of Kurtkale township that coincide with the Kür River valleys. While the district of Çıldır was a district of Ardahan with Ardahan becoming a province in 1924, with the law enacted in 1926, Ardahan was transformed from a province status to a district status, and it was brought to the position of Karsın district in Çıldır together with Ardahan.