19. yüzyılda Çıldır Sancağı'nın idari yapısı
19. century Çıldır administrative structure of the Sandzak
  1. Tez No: 302947
  2. Yazar: BAHATTİN KILIÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. JULİDE AKYÜZ ORAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kafkas Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yakınçağ Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 143
Özet
Osmanlı-Safavi harpleri sırasında 1 Temmuz 1579'da kurulan Çıldır Eyâleti, Atabeylerin idaresine verilmişti. 17. yüzyılda sancak sayısı 14 ile 20 arasında değişmiş, 18. yüzyılda ise 21 sancağa kadar yükselmiştir. 1750?1800 yılları arasında sancak sayısı 21'dir. 1829 Edirne antlaşması ile başlayan ve Tanzimat Fermanı'nın ilanıyla devam eden süreç sonunda Çıldır Eyaleti Sancak haline getirilerek Erzurum Vilayeti'ne bağlanmıştır. Çıldır Sancağı merkez kaza Oltu olmak üzere Ardahan ve Ardanuç diye üç kaza ve bunlara bağlı yedi nahiye olarak idare edilmiştir. Tanzimat ile başlayan ve taşraya yayılan bütün idari değişiklikler (sancak-kaza meclisleri, belediye meclisleri, Rüştiye Mektebi, Hükümet Konağı v.b) Çıldır Sancağına da yansımıştır. 1877/1878 Osmanlı Rus savaşı sonucunda ?Elviye-i Selase? denilen Ardahan, Batum ve Kars şehirleri ile birlikte Çıldır Sancağı ve Namervan dışındaki bütün kaza ve nahiyeler Rusların eline geçmiştir. Ruslar bölgede yeni bir idari yapılanmaya gitmişlerdir. Çıldır (Bugünkü Çıldır ilçe merkezi olan Zurzuna köyü) Ardahan'a bağlanmış, Moskova Antlaşması ile yeniden Türkiye Cumhuriyeti Devleti Topraklarına katılmıştır.
Özet (Çeviri)
“Ottoman-Iran during the war was founded on July 1st 1579 Cildir Province, was given Atabeyler administration.In 17. century,the number of the starboards varied between 14 and 20, 18. century, the starboards? number have risen to 21. Between 1750-1800 the number of starboards are 21. Reforms started in 1829 with the Treaty of Edirne and at the end of the ongoing process of posting Tanzimat Edict, the Province of Cildir became a starboard and linked to Erzurum Province.The ensign of Cildir, including its central town Oltu, Ardanuc and Ardahan , has been administered as the three towns and the associated seven subdistricts. And all administrative changes, starting with the Tanzimat and spreading to provincial(starboard-township councils, municipal councils, the School was signed, the Government House, etc.) applied also in the Ensign of Cildir.1877/1878 as a result of Ottoman-Russian war ,except the ensign of Cildir and Namervan and Evliye-i Selase?( called Ardahan, Kars, Batumi cities) ,all our the towns and the subdistrict was conquered by the Russians. The Russians had managed the region with a new administrative structuring. Cildir ( today Zurzuna village is the center of town) is connected to Ardahan. Again participated in the territory of the Republic of Turkey by the Treaty of Moscow. ”