Lemongrass oil loaded electrospun PVDF fibers for wound dressing application
Yara örtüsü uygulaması için limon otu yüklenmiş elektrodokunmuş PVDF fiberler
  1. Tez No: 693077
  2. Yazar: GOLNAZ NASERIAZARI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SELMİYE ALKAN GÜRSEL, DOÇ. DR. ALI ZARRABI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Sabancı Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Malzeme Bilimi ve Nanomühendislik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Malzeme Bilimi ve Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Bu çalışma, antibakteriyel bir yara örtüsü olarak uçucu yağ yüklü nanofiberleri sentezlemeyi amaçlamaktadır. Bu amaçla, bir antibakteriyel kaktı maddesi olarak limon otu esansiyel yağı, elektrodokuma yöntemi ile poliviniliden florür (PVDF) fiberlerine yüklendi. Boncuksuz nanofiberlere ulaşmak için viskoziteyi optimize etmek amacıyla farklı konsantrasyonlarda elektrodokuma işlemi yapıldı. Hazirlanan elektrodokunmuş nanofiberlerin morfolojisi, taramalı elektron mikroskobu (SEM) kullanılarak incelendi. Mekanik özelliklerin incelenmesi için Evrensel Test Makinasi (UTM) kullanıldı. Fourier-dönüşümlü kızılötesi spektroskopi (FTIR) analizi ve termogravimetrik analiz (TGA) yöntemleri, limon otu yağinının PVDF nanofiberlerinin kapsüllenmesini kanıtlamak için kullanıldı. Nanofiberlerin içindeki enkapsüle edilmiş uçucu yağ miktarını hesaplamak için enkapsülasyon etkinliği çalışmaları gerçekleştirildi. Ayrıca, elektrodokunmuş nanofiberlerin uçucu yağ salım modelini belirlemek için UV-Vis spektrometerisi kullanıldı. Elde edilen sonuçlara göre, ilk 2 saat içinde, nanofiber yüzeyinde kapsül edilmemiş limon otu yağından kaynaklanan bir salınım görülmektedir. Bununla birlikte, yara iyileşme sürecinde kullanılan yara örtülerinde önemli bir faktör olan sürekli salınım ise 48 saat devam ettiği gözlemlenmiştir. Nanofiberlerin salınım davranışını araştırmak için salınım kinetik modellemesi yapılmış ve bu çalışmada hazırlanan elektrodokunmuş fiberlerin, en yaygın kinetik model olan Korsmeyer-Pepas'ı takip ettiği bulunmuştur. Ayrıca, mekanik özelliklerin incelenmesi ile nanofiberlere uçucu yağ eklenmesinin çekme mukavemetini orta derecede azalttığı, fakat PVDF'nin büyük gerilme mukavemeti nedeniyle büyük bir önem taşımadığı görülmüştür. Üretilen fiberlerin antimikrobiyal özellikleri, 24 saatlik inkübasyondan sonra, limon otu yağı yüklü nanofiberlerin Staphylococcus aureus'a (gram-pozitif) karşı büyük inhibisyon ve Escheriachia coli'nin (gram-negatif) kısmi inhibisyon gösterdiğini ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
This study aims to synthesize essential oil loaded nanofibers as an anti-bacterial wound dressing. To this end, lemongrass oil essential oil, as an anti-bacterial agent, was loaded into polyvinylidene fluoride (PVDF) fibers by an electrospinning process. Various concentrations are used to optimize the viscosity to reach bead-free nanofibers. The morphology of the prepared electrospun nanofibers was investigated using scanning electron microscopy (SEM). Evaluation of tensile strength was done using the Universal Testing Machine (UTM). Fourier-transform infrared spectroscopy (FITR) analysis and thermogravimetric analysis were also used to prove encapsulation of lemongrass oil in PVDF nanofibers. In order to calculate the encapsulated amount of essential oil within nanofibers, an encapsulation efficiency study was carried out. Finally, UV-Vis's spectrometry was utilized to determine the essential oil release pattern from electrospun nanofibers. The results show a burst release within the first 2 hours, which is attributed to un-encapsulating the lemongrass oil on the nanofiber surface. Following that, sustained release, which is an important factor in wound dressings used for the wound healing process, goes on for 48 hours. Release kinetic modeling is used to investigate the release behavior of nanofibers. Release behavior of prepared electrospun fibers follows Korsmeyer-Pepas which is the most common kinetic model for drug release in polymeric matrix. The mechanical properties investigations showed that adding essential oil to nanofibers decreases its tensile strength moderately, but not significant because of the great tensile strength of PVDF. The antimicrobial properties of the fabricated fibers also revealed that after 24 hours of incubation, lemongrass oil loaded nanofibers showed great inhibition against Staphylococcus aureus (gram positive) and partial inhibition of Escherichia coli (gram negative).