Gündoğmuş ilçesinin kırsal turizm potansiyelinin SWOT analizi yöntemi ile incelenmesi
Investigation of rural tourism potential of Gündoğmuş district by SWOT analysis method
  1. Tez No: 693095
  2. Yazar: YASEMİN KÜÇÜK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ENGİN DERMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, Tourism
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Kırsal turizm faaliyetleri son yıllarda büyük gelişme göstermiş, ekonomik ve sosyal kalkınmanın bir aracı olarak görülmeye başlamıştır. Yaşam koşullarının değişmesiyle yeni arayışlar içine giren insanlar, doğa ile bütünleşmek, kırsal hayatı ve kültürünü yerinde deneyimleyebilmek için kırsal turizme yönelmişlerdir. Kırsal turizm, istihdam ve gelir sağlayarak, kırsal kesim insanının yaşam koşullarının iyileştirilmesine yardımcı olmaktadır. Turizmin ve turizmden elde edilen gelirin bütün bir yıla yayılabilmesi açısından önem arz etmektedir. Doğal ve tarihi değerlerin korunmasını sağlayarak, sürdürülebilir turizme ve ülkenin tanıtımına katkıda bulunur. Bu araştırma, Gündoğmuş ilçesinin kırsal turizm potansiyelini ortaya koymayı ve geleceğe yönelik Gündoğmuş'a ilişkin kırsal turizm stratejisini geliştirmeyi amaçlamaktadır. İlçenin sahip olduğu değerlerle kırsal turizm açısından zengin olması, Gündoğmuş ilçesinin tez konusu olarak seçilmesinde etkili olmuştur. İlçenin kırsal turizm potansiyelini belirlemek amacıyla SWOT analizi yapılmıştır. Analiz sonucunda, katılımcıların Gündoğmuş ilçesinin kırsal turizm potansiyelinin yüksek olduğu düşüncesinde oldukları saptanmıştır. Gündoğmuş ilçesinin kırsal turizm SWOT analizi sonuçlarına göre, en güçlü üç yanının, Eğrigöl Yaylası ve Uçansu Şelalesi'nin kamp ve karavan turizmine uygun olması, kano ve rafting yapılabilmesi, kırsal dokusunu kaybetmeyen yaylaları ve yaylacılık kültürünün devam etmesi, uluslararası bisiklet yarışlarının düzenlenmesi olduğu belirlenmiştir. En zayıf üç yön ise ilçede konaklama tesisinin olmaması, ulaşım araçlarının yetersiz olması, tanıtım ve pazarlama eksikliği olarak saptanmıştır. En büyük üç fırsat, köyden kente göçlerin azalması, yöre halkının gelirinde artış ve kırsal ekonomiye katkı, kırsal turizme olan ilginin artması olarak belirlenmiştir. En büyük üç tehdit, bölgedeki kaynakların aşırı ve bilinçsiz kullanımı sonucu doğal kaynakların tahribi, yörenin sosyal ve kültürel yapısının bozulması ve yozlaşması, yöre halkının ekonomik açıdan güçsüzlükleri olarak vurgulanmıştır.
Özet (Çeviri)
Rural tourism activities have shown great development in recent years and have begun to be seen as a tool for economic and social development. People, who are in search of new things with the change of living conditions, have turned to rural tourism in order to integrate with nature and to experience rural life and culture on site. Rural tourism helps to improve the living conditions of rural people by providing employment and income. It is important in terms of spreading tourism and income from tourism to a whole year. Doğal ve tarihi değerlerin korunmasını sağlayarak, sürdürülebilir turizme ve ülkenin tanıtımına katkıda bulunur. This research aims to reveal the rural tourism potential of Gündoğmuş district and to develop a rural tourism strategy for Gündoğmuş for the future. The fact that the district is rich in rural tourism with its values has been influential in the selection of Gündoğmuş district as the subject of the thesis. SWOT analysis was conducted to determine the rural tourism potential of the district. As a result of the analysis, it was determined that the participants thought that the rural tourism potential of Gündoğmuş district was high. According to the results of the rural tourism SWOT analysis of Gündoğmuş district, it has been determined that the three strongest aspects are that Eğrigöl Plateau and Uçansu Waterfall are suitable for camping and caravan tourism, canoeing and rafting, the plateaus that do not lose their rural texture and the transhumance culture continue, and the organization of international bicycle races. The three weakest aspects are the lack of accommodation facilities in the district, insufficient means of transportation, and lack of promotion and marketing. The three biggest opportunities were determined as the decrease in migration from the village to the city, the increase in the income of the local people and the contribution to the rural economy, and the increase in the interest in rural tourism. The three biggest threats are the destruction of natural resources as a result of excessive and unconscious use of the resources in the region, the deterioration and corruption of the social and cultural structure of the region, and the economic weakness of the local people.