Yeraltı metro istasyonu tasarım süreçlerinde yaya simülasyonu teknolojilerinin kullanımı: Aktarma istasyonu örneği
Use of pedestrian simulation technologies in underground metro station design process: Example of transfer station
  1. Tez No: 693107
  2. Yazar: SEVDE NUR TORPİ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEDEF ÖZÇELİK GÜNEY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Ulaşım, Architecture, Transportation
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gebze Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
Yüksek kapasitesi ve hızıyla büyük kentlerde ulaşımın ana aksını oluşturan metro sistemleri, kent içinde önemli bir yere sahiptir. Kentsel ulaşım sistemlerine artan talep göz önüne alındığında, büyük kalabalıkların bir araya geldiği kent içi toplu taşıma sistemi olan metrolardaki konfor, verimlilik, kapasite, tıkanıklık gibi konular üzerinde kapsamlı çalışmalar yapmak önem kazanmıştır. Yolcuların güvenli hareketini sağlayan, yolculuk memnuniyetini destekleyen, yüksek performanslı istasyonlar geliştirmek gereklidir. Bu amaçla istasyonları ve istasyonları oluşturan elemanları hem kapasite hem de yolcu sirkülasyonu anlamında değerlendirmek önemlidir. Mimarlar ve planlayıcılar örnek değerlendirme için simülasyon yazılımlarını kullanabilmektedir. Bu çalışmada simülasyon aracı olarak“MassMotion”yaya simülasyon yazılımı kullanılmaktadır. Bu yazılım sayesinde, istasyona giriş ve çıkış yapacak yolcu sayıları sisteme girilmekte ve 3 boyutlu istasyon tasarımı değerlendirilebilmektedir. Simülasyonlar ile yolcuların yaşadığı yoğunluklar, gecikmeler, sıkışıklıklar vb. faktörler ilişkilendirilmekte ve hizmet seviyesi düzeyi belirlenmektedir. Metro istasyonları yapım süreçleri zorlu ve maliyetli olan yapılardır. Verimli istasyon tasarımları ortaya koymak için istasyon tasarım elemanlarının çok hızlı değiştiği konsept tasarım aşamasında bu değerlendirmeleri yapmak önemlidir. Bu çalışmada özellikle büyük yolcu akışlarının birbiriyle etkileşime girdiği bir aktarma istasyon örneği çalışma alanı olarak seçilmiştir. Konsept tasarım aşamasında, iki farklı tasarım alternatifinin yaya simülasyon modeli hazırlanarak karşılaştırmalı olarak değerlendirilmesi sağlanmıştır. İstasyon tasarımları sirkülasyon alanları hizmet seviyeleriyle değerlendirilerek problemli olan veya iyileştirilebilir durumda olan alanlar tespit edilmiştir. Farklı tasarım tercihlerinin uygulandığı alternatif tasarımlar incelenerek sonraki çalışmalarda dikkat edilmesi gereken hususlar değerlendirilmiştir. Simülasyon yazılımlarının, standartlarla oluşturulan metro istasyonlarının tasarım süreçlerine katkısı ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
Metro systems which form the main axis of transportation in big cities with their high capacity and speed, have an important place in the city. Considering the increasing demand for urban transportation systems, it has become important to conduct comprehensive studies on issues such as comfort, efficiency, capacity and congestion in the subways, which is the urban public transportation system where large crowds come together. It is necessary to develop high-performance stations that ensure the safe movement of passengers and support journey satisfaction. For this purpose, it is important to evaluate the stations and the elements that make up the stations in terms of both capacity and passenger circulation. Architects and planners can use simulation software for sample evaluation. In this study,“MassMotion”pedestrian simulation software is used as a simulation tool. Thanks to this software, the number of passengers entering and leaving the station is entered into the system and the 3D station design can be evaluated. With the simulations, the densities experienced by the passengers, delays, congestion etc. factors are associated and the level of service level is determined. Metro stations are structures where construction processes are difficult and costly. It is important to make these evaluations at the concept design stage, where station design elements change very quickly in order to produce efficient station designs. In this study, a transfer station example where large passenger flows interact with each other was chosen as the case study area. In the concept design phase, pedestrian simulation models of two different design alternatives were prepared and evaluated comparatively. By evaluating the circulation areas of the station designs with level of services, the areas that are problematic or that can be improved were determined. Alternative designs in which different design preferences were applied were examined and the points that should be considered in future studies were evaluated. The contribution of simulation software to the design processes of metro stations created with standards has been revealed.