An investigation of factors affecting the adoption of DO-200A standard
DO-200A standardının benimsenmesini etkileyen faktörlerin incelenmesi
  1. Tez No: 693117
  2. Yazar: SEMİH TERECİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT AYDOS
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Yazılım organizasyonları, hedefledikleri kalite seviyesine ulaşmak, akreditasyon veya belgeleme hedefi doğrultusunda, yasal bir zorunluluk olması ya da pazar paylarını artırmak amacıyla yazılım alanındaki standartları kullanabilmektedir. Öte yandan, emniyet kritik yazılım sistemlerinin geliştirilmesinde standartlara uyum daha çok önem kazanmaktadır. Dolayısıyla, ulusal veya uluslararası bazı otorite kuruluşlar veya tedarik makamları bu tür yazılımlar için belli standartlara uygunluk arayabilmektedir. Emniyet kritik sistemlerin kullanıldığı sivil havacılık alanı için geliştirilen yazılımların ise DO-200A Standardı'na uygun olması gerekmektedir. DO-200A Standardı, havacılık verilerinin sorunsuz ve eksiksiz alınıp işlenerek hava platformuna yollanmasını garanti etmek için çeşitli kurallar listesi ile rehberlik sağlar. Yazılım mühendisliği yöntem ve tekniklerini başarı ile uygulamakta zorluklar yaşayan yazılım endüstrisinin standartlara uyum konusunda da problemlerle karşılaştığı bilinmektedir. Standartlara uyumun önemine rağmen, DO-200A Standardına uyumun kolaylaştırılması için yapılan bir çalışmaya literatürde rastlanmamıştır. Çalışmada, bir yazılım organizasyonu tarafından DO-200A Standardı'nın benimsenmesine etki edebilecek faktörlerin etki derecelerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Bu tezde öncelikle Sistematik Eşleme Çalışması yöntemi ile çeşitli veri tabanlarındaki anket tabanlı çalışmalar araştırılmış ve çeşitli faktörler elde edilmiştir. Ardından bu faktörler, DO-200A Standardı alan uzmanları tarafından hangilerinin DO-200A Standardı ile en çok ilgili olduğunu belirlemek üzere görüşmeler yapılarak değerlendirilmiştir. Yapılan görüşmelerde bir yazılım organizasyonunun DO-200A Standardı'na geniş çerçevede uyum sağlamasına etki edebilecek faktörlerin konsensusa varılarak elde edilmesi amaçlanmıştır. Elde edilen nihai faktörlerin etkisini ölçmeye yönelik ankete DO-200A Standardı konusunda tecrübeli 34 kişi katılım sağlamıştır. Bu ankete verilen cevapların betimsel analizleri (ortalama, standart sapma vb.) ile soruların faktör eşleştirmeleri sonrasında faktörlere göre ağırlıklı ortalama hesapları ile çeşitli sonuçlar elde edilmiştir. Elde edilen sonuçların DO-200A Standardı'ndan faydalanacak yazılım pratisyenlerine planlamadan başlayarak DO-200A Standardı'na uyum yolculuğunda başarı oranını artırmakta katkı sağlayacağı, araştırmacılara ise araştırma tasarımı çalışmalarında genel bir görünüm sağlayarak yardımcı olacağı değerlendirilmektedir.
Özet (Çeviri)
Software organizations can use standards in the software field in order to reach their targeted quality level, to be a legal requirement or to increase their market shares in line with the accreditation or certification target. On the other hand, compliance with standards becomes more important in the development of safety critical software systems. Therefore, some national or international authority organizations or procurement authorities may seek compliance with certain standards for such software. Software developed for the civil aviation field where safety critical systems are used must comply with the DO-200A Standard. The DO-200A Standard provides guidance with a list of rules to ensure that aviation data is received and processed smoothly and completely and sent to the air platform. It is known that the software industry, which has difficulties in successfully applying software engineering methods and techniques, also faces problems in compliance with standards. Despite the importance of compliance with the standards, no study has been found in the literature to facilitate compliance with the DO-200A Standard. In the study, it is aimed to determine the degree of influence of the factors that may affect the adoption of DO-200A Standard by a software organization. In this thesis, firstly, by using the Systematic Mapping Study (SMS) method, questionnaire-based studies in various databases were investigated and various factors were obtained. Then, these factors were evaluated by experts in the field of DO-200A Standard to determine which ones are most relevant to the DO-200A Standard. In the interviews, it was aimed to obtain a consensus on the factors that may affect a software organization's adaptation to the DO-200A Standard in a wide range. 34 people experienced in DO-200A Standard participated in the survey aimed at measuring the effect of the final factors obtained. After the descriptive analysis (mean, standard deviation, etc.) of the answers given to this questionnaire and factor mapping of the questions, various results were obtained by calculating the weighted average according to the factors. It is considered that the results obtained will contribute to software practitioners who will benefit from the DO-200A Standard, starting from planning, in increasing the success rate in their journey to compliance with the DO-200A Standard, and will help researchers by providing a general view in their research design studies.