Anne kucağına verilmeden yenidoğan yoğun bakım ünitesine alınan bebeklerin kilo alıp almadıklarının kontrolü
Control if the babies are taken to the newborn intensive care unit before it is gained by the mother
- Tez No: 693119
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İSMAİL ÖZKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Sağlığı, Public Health
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırklareli Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Çalışma Yenidoğan Yoğun Bakım Ünitesine anne kucağına verilmeden yatışı yapılan yenidoğanların yatış ve çıkış kiloları ile bunları etkileyen başta anne sütü ve formül mama olmak üzere diğer faktörleri belirlemek amacı ile yapılmıştır. Araştırma Kırklareli Eğitim Araştırma Hastanesinde 1.düzey Yenidoğan Yoğun Bakım Ünitesinde yatmakta olan yenidoğanlar dahil edilerek tanımlayıcı nitelikte planlandı. Çalışmanın örneklemini; çalışma kriterlerine uyan 100 yenidoğan oluşturmuştur. Çalışma anne kucağına verilmeden Yenidoğan Yoğun Bakım Ünitesine alınan hastalar üzerinde yapılmış olup yenidoğanların yatış ve çıkış kiloları arasındaki farklar ve etkilenebileceği sebepler üzerinde durulmuştur. Verilerin toplanması ailelerden bilgilendirilmiş onam alınarak veri toplama formunda belirlenmiş sorularının sözel olarak doldurulması ile yapılmış olup veriler SPSS 22.0 programında uygun analizler kullanılarak yapılmıştır. Bebeklerin Yenidoğan Yoğun Bakım Ünitesine yatışı yapıldığındaki ağırlıkları ve Yenidoğan Yoğun Bakım Ünitesinden taburcu olma ağırlıkları arasındaki istatistiksel anlamlı artış incelendiğinde anne kucağına verilmeden Yenidoğan Yoğun Bakım Ünitesine alındığı ve taburcu edildiği kilo arasında istatistiksel anlamlı bir fark saptanmıştır. (p=0,000) Bebeğin Yenidoğan Yoğun Bakım Ünitesine yatış süresi (gün) ile ağırlık farkı (taburculuk kilosu ve yatış kilosunun farkı) arasındaki ilişki incelendiğinde yatış süresinin ağırlık farkı üzerinde etkili olduğu bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The study was carried out to determine the hospitalization and discharge weights of newborns who were hospitalized in the Neonatal Intensive Care Unit without being placed in the mother's arms, and other factors affecting them, especially breast milk and formula.The research was planned descriptively by including newborns hospitalized in the 1st level Neonatal Intensive Care Unit in Kırklareli Training and Research Hospital. The sample of the study; constituted 100 newborns who met the study criteria. The study was carried out on patients who were taken to the Neonatal Intensive Care Unit without being placed on their mother's arms, and the differences between the hospitalization and discharge weights of newborns and the reasons that could be affected were emphasized. The data were collected by obtaining informed consent from the families and by verbally filling in the questions determined in the data collection form, and the data were made using appropriate analyzes in the SPSS 22.0 program.When the statistically significant increase between the weights of the babies when they were admitted to the Neonatal Intensive Care Unit and the weights of the newborns were examined, a statistically significant difference was found between the weight when they were taken to the Neonatal Intensive Care Unit and discharged from the NICU. (p=0.000) When the relationship between the duration of hospitalization (days) and the weight difference (discharge weight and hospitalization weight) of the baby in the Neonatal Intensive Care Unit was examined, it was found that the length of hospitalization had an effect on the weight difference.