Psöriyaziste saç ve tırnaklarda eser element miktarı ve amino asit düzeylerinin karşılaştırılması
Comparison of trace element and amino acid levels in hair and nails in psoriasis
- Tez No: 863035
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET SALİH GÜREL, DR. ÖĞR. ÜYESİ OZAN ERDEM
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Biyofizik, Biyokimya, Dermatoloji, Biophysics, Biochemistry, Dermatology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Medeniyet Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Deri ve Zührevi Hast. Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Psöriyazis, genetik yatkınlığa bağlı olarak ve travma, enfeksiyonlar, ilaçlar gibi çeşitli çevresel tetikleyici faktörlerle ortaya çıkan, enflamatuvar hiperproliferatif kronik seyirli bir hastalıktır. Bu çalışmada İstanbul Medeniyet Üniversitesi Göztepe Prof. Dr. Süleyman Yalçın Şehir Hastanesi dermatoloji polikliniğinde klinik olarak tanı konmuş sistemik tedavi kullanmayan hastalarda tırnak ve saç eser element ve aminoasit profiline bakılması amaçlanmıştır. 2023 Ekim-Aralık ayları arasında İstanbul Medeniyet Üniversitesi Prof. Dr. Süleyman Yalçın Şehir Hastane' sinde klinik olarak tanı konulan sistemik tedavi kullanmayan 30 tırnak tutulumlu psöriyazis hastası hasta grubu olarak alındı. 27 sistemik tedavi kullanmayan tırnak tutulumsuz psöriyazis hastası kontrol grubu olarak alındı. Hastalardan cinsiyet, yaş, alkol, sigara, eklem ağrısı ve NAPSI değerleri ve hastalık süresi bilgileri alındı. Hastalardan toplanan tırnak ve saç örneklerinde krom (Cr), bakır (Cu), çinko (Zn), demir (Fe), mangan (Mn), magnezyum (Mg), selenyum (Se) miktarlarına bakıldı. Aminoasit olarak ise 20 temel aminoasit olan fenilalanin, lösin, serin, tirozin, sistein, triptofan, prolin, histidin, glutamin, arjinin, izolösin, metiyonin, treonin, asparajin, lizin, valin, alanin, aspartik asit, glutamik asit ve glisin bakıldı. Bizim çalışmamızda eser elementlerden Cr, Cu, Mn2576, Mn2605, Se, Zn, aminoasitlerden ise asparajin, glisin, prolin ve treonin düzeyleri tırnakta hasta grubunda kontrol grubuna göre anlamlı olarak düşük çıkmıştır. Histidin ise tırnakta hasta grubunda daha yüksek çıkmıştır. Saçta ise eser elementler açısından anlamlı bir fark yok iken aminoasitlerden asparajin, sistein, metiyonin, fenilalanin ve triptofan hasta grubunda daha düşük görülmüştür. Saç tirozin düzeyi ise hasta grubunda daha yüksek bulunmuştur. Asparajin düzeyi hem saç hem tırnakta düşük olması açısından dikkat çekicidir. Çalışmamızda hastalık şiddet belirteci olarak NAPSI değerini kullandık. NAPSI' ye göre yaptığımız korelasyon analizinde düşük bulunan değerlerin NAPSİ ile negatif korelasyonda olduğunu gösterdi. Bu da bize tırnak tutulumunun şiddeti ile tırnak eser element ve aminoasit miktarları arasında bir korelasyon olduğunu göstermektedir. NAPSI değerine göre hasta grubunu ikiye böldüğümüzde bu iki grupta yaş olarak fark görülmemiş olması değer değişikliklerinin yaşa bağlı değil tırnak tutulumunun şiddetiyle orantılı olduğunu desteklemektedir. Tırnak tutulumu olan grupta saçta hem metiyonin hem sistein, daha düşük tespit edilmiştir. Saç yapısında bulunan bu sülfürlü aminoasitlerin kana serbestleşmesi sonucunda azaldığını düşünmekteyiz. Bu çalışma artan bu aminoasit mobilizasyonun ve azalan eser elementlerin psöriyaziste tırnak ve saç metabolizmasına etkisini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Psoriasis is an inflammatory hyperproliferative chronic disease that occurs due to genetic predisposition and various environmental triggering factors such as trauma, infections, drugs, etc. In this study, it was aimed to examine the nail and hair trace element and amino acid profile in patients who were clinically diagnosed in the dermatology outpatient clinic of Istanbul Medeniyet University Göztepe Prof. Dr. Süleyman Yalçın City Hospital. 30 patients with psoriasis with nail involvement who were clinically diagnosed in Istanbul Medeniyet University Prof. Dr. Süleyman Yalçın City Hospital between October and December 2023 and who were not using systemic therapy were included as patient group. 27 patients with psoriasis without nail involvement who did not use systemic treatment were taken as control group. Information about gender, age, alcohol, smoking, joint pain, NAPSI values and disease duration were obtained from the patients. Nail and hair samples collected from the patients were analysed for chromium (Cr), copper (Cu), zinc (Zn), iron (Fe), manganese (Mn), magnesium (Mg) and selenium (Se). As amino acids, 20 essential amino acids phenylalanine, leucine, serine, tyrosine, cysteine, tryptophan, proline, histidine, glutamine, arginine, isoleucine, methionine, threonine, asparagine, lysine, valine, alanine, aspartic acid, glutamic acid and glycine were analysed. In our study, the levels of Cr, Cu, Mn2576, Mn2605, Se, Zn and amino acids asparagine, glycine, proline and threonine were significantly lower in the patient group compared to the control group. Histidine was found to be higher in the patient group in the nail. While there was no significant difference in terms of trace elements in hair, asparagine, cysteine, methionine, phenylalanine and tryptophan levels were lower in the patient group. Hair tyrosine level was found to be higher in the patient group. It is noteworthy that asparagine level was low in both hair and nails. In our study, we used the NAPSI value as a marker of disease severity. The correlation analysis we performed according to NAPSI showed that low values were negatively correlated with NAPSI. This shows that there is a correlation between the severity of nail involvement and nail trace element and amino acid amounts. When we divided the patient group into two groups according to the NAPSI value, the fact that there was no age difference in these two groups supports that the value changes are proportional to the severity of nail involvement, not age-related. Both methionine and cysteine were found to be lower in hair in the group with nail involvement. We think that these sulphurous amino acids in the hair structure decreased as a result of their liberation into the blood. This study shows the effect of increased amino acid mobilisation and decreased trace elements on nail and hair metabolism in psoriasis.