Hacettepe Üniversitesi hastanesi'ne doğum için yatan kadınlarda ve kordon kanında boğmaca antikor düzeylerinin değerlendirilmesi
Evaluation of cord blood for whooping cough antibody levels in women admitted to Hacettepe University Hospital for birth
- Tez No: 693156
- Danışmanlar: PROF. DR. LEVENT AKIN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Halk Sağlığı, Public Health
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 161
Özet
Bu çalışmada maternal ve kord kanında boğmaca antikorlarının koruyucu düzeyde bulunma durumu, koruyuculuk ile ilişkili faktörler ve koruyuculuğun bağışıklama/enfeksiyon kaynaklı olma durumu değerlendirilmiştir. Kromozom anomalisi veya konjenital malformasyonu olan bebeklerin anneleri, gebelik öncesi diyabet tanısı alan, ciddi hastalığı veya immün sistemi baskılayan hastalığı olan gebeler araştırma dışında bırakılmıştır. Araştırma tanımlayıcı tipte epidemiyolojik bir araştırmadır. Veri toplama formu ve kan örnekleri araştırmanın veri toplama araçlarıdır. Veriler yüz yüze görüşme tekniği ile toplanmıştır. Annelerin %18,8'inde anti-PT IgG, %48,1'inde anti-FHA IgG koruyucu düzeyde bulunmaktadır. Kord kanında anti-PT IgG pozitifliği %38,2, anti-FHA IgG pozitifliği %55,8'dir. Araştırmada akrabalarında sağlık çalışanı bulunanlar bulunmayanlara göre 2,6 kat daha fazla koruyucu düzeyde anti-PT IgG antikoruna sahiptir. Araştırmada 25 yaş ve altındaki anneler, 26-35 yaş aralığındakilere göre 3,2 kat, 36 yaş ve üzerindeki anneler, 26-35 yaş aralığındakilere göre 4,4 kat, geniş ailede yaşayan anneler çekirdek ailede yaşayanlara göre 7,3 kat daha fazla koruyucu düzeyde Anti-FHA IgG antikoruna sahiptir. Anti-PT IgG pozitif olan annelerin %72,4'ünün, anti-FHA IgG pozitif olan annelerin %67,6'sının anti-ACT IgG antikoru pozitiftir ve boğmaca enfeksiyonunu geçirerek bağışıklık kazanmıştır. Maternal ve kord kanındaki anti-PT IgG ve anti-FHA IgG antikor düzeyleri yüksek derecede pozitif yönde korelasyon göstermektedir. Maternal kanda ve kord kanında boğmaca antikorlarının koruyucu düzeyde bulunma durumu düşüktür. Boğmacaya karşı bağışıklığı olan anneler çoğunlukla enfeksiyonu geçirerek bağışıklık kazanmıştır. Erken bebeklik döneminde maternal bağışıklama ile annede ve bebekte boğmacaya karşı bağışıklık sağlanabilir.
Özet (Çeviri)
In this study, protective level of pertussis antibodies in maternal and cord blood, factors associated with protection, and immunization / infection-related status of protection were evaluated. The mothers of children with chromosomal aberration or congenital malformation and the mothers who have been diagnosed as diabetes before birth or have serious illnesses which repress their immune system, were excluded from this research. The study is a descriptive epidemiological study. Data collection form and blood samples are the data collection tools of the research. The data were collected by face-to-face interview technique. It is found that 18,8% of women had anti-PT IgG and %48,1 of them had anti-FHA at protective level. Anti-PT IgG positivity was 38.2%, anti-FHA IgG positivity was 55.8% in cord blood. Those whose relatives are healthcare workers had 2.6 times higher protective anti-PT IgG level than those whose relatives are not healthcare workers. The mothers whose ages were lower than 25 had 3,2 times higher protective level of Anti-FHA IgG than the range of 26-35 years old ones. Moreover, the mothers elder than 36 had 4,4 times higher level than 26-35 years old ones. The woman who live in extended families had this protectiveness 7,3 times higher than the ones coming from nuclear family. 72,4% of mothers with positive protectiveness of Anti-PT IgG and 67,6% of mothers with positive protectiveness of Anti-FHA IgG had anti-ACT IgG antibody and all of them had reached their level by contracting of whooping cough. Maternal anti-PT IgG and anti-FHA IgG levels were highly correlated with neonatal cord blood levels. However, protective level of pertussis antibodies in maternal and cord blood was low. The mothers who have immunity against whooping cough gained it by being sick. Mother and baby can be immunized against pertussis with maternal immunization in early infancy.