Periapikal lezyonlarda mitojenler tarafından aktive edilmiş protein kinaz (MAPK) yolağı; selenyumun etkileri
Mitogen activated protein kinase (MAPK) in periapical lesions; the effects of selenium
- Tez No: 693157
- Danışmanlar: PROF. DR. BULEM ÜREYEN KAYA
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Endodonti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 171
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı, deneysel periapikal lezyon modelinde MAPK yolağı ve otofajik hücre aktivitesinin değerlendirilmesi ve antioksidan aktivitesi bilinen selenyumun olası etkilerinin ortaya konulmadır. Gereç ve Yöntem: Bu çalışmada 30 adet erişkin Sprague-Dawley cinsi erkek rat rastgele pozitif kontrol, negatif kontrol ve selenyum grubu olmak üzere 3 gruba ayrıldı. Pozitif kontrol ve selenyum grubundaki ratlarda alt çene 1. azı dişlerinde periapikal lezyon oluşumu tetiklendi. Selenyum grubundaki ratlara deney süresince (28 gün) 0,1 mg/kg periton içine selenyum uygulanırken pozitif kontrol ve negatif kontrol grubundaki ratlara aynı dozda serum uygulaması gerçekleştirildi. Yirmi sekiz gün sonunda ratlar sakrifiye edildi. Periapikal lezyon alanı radyografik ve histomorfometrik, enflamasyon şiddeti histopatolojik olarak değerlendirildi. Mikroorganizmaların kök kanalı boyunca ve periapikal dokulardaki penetrasyonu Gram boyama ile belirlendi. Periodontal ligament kollajen yıkımı Picro Sirius Red boyama ile tespit edildi. Periapikal IL-6, HIF-1, COX-2 ve Kaspaz-3 ekspresyon yoğunluğu immunohistokimyasal analiz ile değerlendirildi. MAPK sinyal yolağı değerlendirmesinde p38 MAPK/fosfo-p38 MAPK protein ekspresyon düzeyi Western-blot yöntemi ile incelendi. Hücresel otofajik akışın değerlendirilmesinde LC3-II/I, Beclin-1, ATG3, ATG5, ATG7, ATG12, ATG16-L1 ifadeleri mRNA gen ekspresyon seviyesi gerçek zamanlı kantitatif polimeraz zincir reaksiyonu (qRT-PCR) ile hücresel otofajik akışın değerlendirilmesinde Beclin-1, ATG5, LC3-II, LC3-II/I, p62/SQSTM1 ifadelerinin protein ekspresyon düzeyi WB yöntemleri ile değerlendirildi. Verilerin parametrik testlerin ön şartlarını sağlayıp sağlamadığı Levene testi ile kontrol edildi. Alan açısından elde edilen veriler faktöriyel düzende tekrarlanan ölçümlü varyans analizi (ANOVA) ile değerlendirildi. Grup ortalamaları arasındaki farklılığın belirlenmesinde çoklu karşılaştırma yöntemlerinden Tukey testi kullanıldı. Histopatolojik, Gram boyama ve immünohistokimyasal değerlendirme sonuçları ile elde edilen skor verilerinin analizinde tek yönlü varyans analizi ve grup ortalamaları arasındaki farklılığın belirlenmesinde Duncan testi kullanıldı. Grupların lezyon alanlarına ait verilerin değerlendirilmesinde tek yönlü varyans analizi kullanıldı. mRNA ve protein ifadelerindeki kat değişim verileri iki bağımsız örneklemli t Testi ile analiz edildi.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study is the evaluation of MAPK pathway and autophagic cell activity in the experimental periapical lesion model and the possible effects of the antioxidant activity of selenium. Materials and Methods: In this study, 30 adult Sprague-Dawley rats were randomly divided into 3 groups, positive control, negative control and selenium group. Periapical lesion was induced in mandibular first molars in the positive control and selenium groups. Rats in the selenium group were applied to intraperitoneal 0.1 mg/kg selenium during 28 days, the same dose of serum in the rats in the positive control and negative control group were performed. At the end of twenty-eight days, the rats were sacrificed. Periapical lesion area was examined radiographically and histomorphometrically; inflammation severity was evaluated histopathologically. The penetration of microorganisms along the root canal and periapical tissues were determined by Gram staining. Periodontal ligament collagen was detected by Picro Sirius Red staining. Periapical IL-6, HIF-1, COX-2 and Kaspaz-3 expression density was evaluated with immunohistochemical analysis. The MAPK signal pathway evaluation was examined by the p38 MAPK/phospho-p38 MAPK protein expression level using Western-blot method. In the evaluation of cellular autophagic expressions flow by the LC3-II/I, Beclin-1, ATG3, ATG5, ATG7, ATG12, ATG16-L1 mRNA gene expression level with quantitative real-time polymerase chain reaction (qRT-PCR), in the evaluation of the cellular autophagical flow by Beclin-1, ATG5, LC3-II, LC3-II/I, p62/SQSTM1 expressions were evaluated by WB methods of protein expression levels. The mRNA gene expression level was evaluated with the quantitative real-time polymerase chain reaction (qRT-PCR) with the evaluation of the cellular autophagic flow with Beclin-1, ATG5, LC3-II, LC3-II/I, p62/SQSTM1 protein expression level WB methods. The data was checked with the Levene test where the data provides the prerequisites of parametric tests. The data obtained in the field were evaluated with the analysis of variance (ANOVA) in the factorial order. Tukey test was used from multiple comparison methods in determining the difference between group averages. In the analysis of the score data obtained by histopathological, Gram staining and immunohistochemical evaluation results the Duncan test was used to determine the difference between the analysis and group averages of variance. One-way variance analysis was used to evaluate the data of the groups of the groups. The floor exchange in mRNA and protein statements were analyzed by two independent sampled t test. Results: As a result of the radiographic evaluation of the positive control and the selenium group, the periapical lesion area in the selenium group was significantly smaller than the positive control group (p 0.05). In the positive control group, the highest ATG5 expression level was monitored, while the result of the positive control group was observed in the selenium group.