Deneysel serebral iskemi modelinde kan-beyin bariyeri biyobelirteçlerinin değerlendirilmesi
Evalution of blood-brain barrier biomarkers in experimental cerebral i̇schemia model
  1. Tez No: 693159
  2. Yazar: GÜL TAŞLI YEŞİLÇAYIR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YUNUS EMRE ÖZLÜER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nöroloji, İlk ve Acil Yardım, Neurology, Emergency and First Aid
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Bu çalışmanın amacı ratlar üzerinde oluşturulan fokal serebral iskemi modeli üzerinde, kan-beyin bariyeri tight junction proteinlerinden olan occludin, claudin-5, JAM-A ve astrosit hasarı göstergesi olan S100B proteinlerinin biyokimyasal ve histolojik değerlendirmeleri ile literatüre ve klinik kullanıma yeni biyobelirteçler ekleyebilmektir. Her bir grupta sekiz hayvan olacak şekilde (n=8) iskemi sürelerine göre A grubu (1,5 sa), B grubu (4,5 sa), C grubu (6 sa), D grubu (24 sa), kontrol grubu dahil beş grupta incelenen toplam 40 adet Wistar Albino cinsi erkek rat üzerinde sağ A. Carotis Communis ve sağ A. carotis externa oklüzyonu yapılarak yeni bir fokal serebral iskemi modeli oluşturulmuştur. Ratlar iskemi sürelerinin dolmasının ardından occludin, claudin-5, JAM-A ve S100B düzeylerini incelemek için kan ve beyin dokularının alınması sonrasında sakrifiye edilmişlerdir. Beyin dokuları ayrıca histolojik incelemeye tabi tutulmuş, piknotik nükleus yüzdesi, apoptotik indeks ve occludin, JAM-A, S100B immünoreaktivite yoğunlukları incelenmiştir. Elde edilen veriler SPSS ve Jamovi programları kullanılarak analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to add new biomarkers to the literature and clinical use with the biochemical and histological evaluations of occludin, claudin-5, JAM-A which are blood-brain barrier tight junction proteins and S100B which is an indicator of astrocyte damage, on an experimantal rat focal cerebral ischemia model. According to ischemia times, eight animals in each group (n=8); A total of 40 Wistar Albino male rats were used, which were examined in five groups: group A (15 h), group B (45 h), group C (6 h), group D (24 h), control group. A new focal cerebral ischemia model was created by occlusion of the right commun carotid artery and external carotid artery. After their ischemia period expired, rats were sacrificed after blood and brain tissues were taken to examine occludin, claudin-5, JAM-A and S100B levels. Brain tissues were also subjected to histological examination, the percentage of pycnotic nuclei, apoptotic index and occludin, JAM-A, S100B immunoreactivity intensities were examined. The obtained data were analyzed using SPSS and Jamovi programs.