Takım düzeyindeki paradoksal liderlik tarzının takımın stres seviyesine etkisinde yöneticinin politik desteği ve politik isteğinin düzenleyici rolü
The regulatory role of manager's political support and political will in the effect of paradoxical leadership style at team level on team stress level
- Tez No: 693160
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ORKUN DEMİRBAĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İstatistik, İşletme, Statistics, Business Administration
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gümüşhane Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Araştırmada, taşımacılık sektöründeki bazı illerde (Ankara, Erzincan, Sivas, İstanbul, İzmir) faaliyet gösteren yönetici ve çalışanlar arasında süregelen çalışma örgüsünde paradoksal liderliğin, politik destek ve politik istek etkisi ile stres üzerinde düzenleyici rolü olup olmadığı irdelenmektedir. Araştırma kapsamında 61 yönetici personel ve 335 çalışan (işçi) personele ait veriler internet ortamında anket yöntemiyle elde edilmiştir. Araştırmada ortak yöntem varyansı kullanılmıştır. Yönetici ve çalışanlar takım üyeleri olarak ele alınmış ve iki gruba ayrılarak bölünmüş grup tekniği kullanılmıştır. Ayrıca araştırmamızın mevcut hipotezlerini test etmek için liderin politik desteğinin ve politik isteğinin ekip (takım) düzeyindeki paradoksal liderlik ve stres seviyesi arasındaki durumsal etkilerini tahmin etmek için önyükleme (bootstraping) yöntemi kullandık. Tüm bağımsız değişkenler analizlerde büyük ortalama merkezli olarak ele alınmıştır. Araştırma analizinin sonucunda taşımacılık sektöründe faaliyet gösteren belirli illerde görev yapan yönetici ve çalışanların takım düzeyinde paradoksal liderlik tarzının takımın stres seviyesine etkisinde yöneticinin politik isteğinin düzenleyici rolü olduğuna ve takım düzeyindeki paradoksal liderlik tarzının takımın stres seviyesine etkisinde yöneticinin politik desteğinin düzenleyici rolü olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In the research, it is examined whether the paradoxical leadership has a regulatory role on stress, with the effect of political support and political will in the ongoing work pattern among managers and employees operating in some provinces (Ankara, Erzincan, Sivas, Istanbul, Izmir) in the transportation sector. Within the scope of the research, the data of 61 managerial personnel and 335 working personnel were obtained by questionnaire method on the internet. Common method variance was used in the study. Managers and employees were handled as team members and divided into two groups, and the split group technique was used. We also used bootstrapping method to estimate the situational effects of the leader's political support and political will between the paradoxical leadership and stress level at the team level to test the current hypotheses of our research. All independent variables were considered as large mean-centered in the analyses. As a result of the research analysis, it has been determined that the manager's political will and political support, evaluated by the manager, have a moderating role in the relationship between the paradoxical leadership style of the manager evaluated by the employees and the stress level of the team evaluated by the employee.