Çalışma kültürünün iş-yaşam dengesine etkisi: Japonya örneği
The effects of working culture on work-life balance: The case of Japan
  1. Tez No: 693165
  2. Yazar: SEVİLAY ŞAHİN SÖYLEMEZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BAŞAK IŞIL ALPAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 145
Özet
İş, istihdam ve emek süreçlerinin kapitalist sistem içerisinde işlediği günümüzde, bu işleyişin küresel bir etkiye sahip olduğu açıktır. Batı toplumlarının kapitalist döngüsü içindeki iş, istihdam ve emek süreçlerinin bir benzeri Japonya'da da yaşanmaktadır. Ancak Japonya'da kapitalizmin alışılageldik süreçlerinden daha farklı bir süreç söz konusudur. Japonya'da bu süreç kültürel temelli olarak gerçekleşmektedir. Dolayısıyla çalışma kültürü bağlamında iş-yaşam dengesinin özel olarak incelenmesi gereken ülkelerin başında Japonya gelmektedir. Zira iş-yaşam dengesi sağlanamadığında bireysel, toplumsal ve ailevi bağlamda çeşitli sonuçlar ortaya çıkmaktadır. Bu doğrultuda bu çalışmanın amacı, çalışma kültürünün iş-yaşam dengesi üzerine etkisini Japonya özelinde incelemektir. Yöntem olarak konuya ilişkin literatür taraması yapılmış ve 2000-2018 yılları arasındaki ikincil verilerin analizine başvurulmuştur. Buna göre, Japonya'da çalışma ve iş-yaşam dengesi bağlamında öne çıkan konular; cinsiyet eşitsizliği, uzun çalışma saatleri, işkoliklik, karoshi ve karojisatsu vakalarıdır. Çalışmanın sonunda, Japonya özelinde çalışma kültürünün iş-yaşam dengesi üzerindeki etkilerinin, iş ve istihdam bağlamında yayılma (taşma) teorisinin; aile ve yaşam bağlamında ise çatışma teorisinin yansıması olarak görüldüğü sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
As today, where work, employment and labor processes operate within the capitalist system, it is clear that this process has a global impact. Work, employment and labor processes in the capitalist cycle of Western societies are similar to those in Japan. However, in Japan, there is a different process than the usual processes of capitalism. In Japan, this process takes place on a cultural basis. Therefore, in the context of work culture, Japan comes first among other countries that need to be specifically examined for work-life balance. Because, when work-life balance cannot be achieved, various results arise in the individual, social and family context. In this direction, the aim of this study is to examine the effect of work culture on work-life balance specific to Japan. As method, the literature on the subject was reviewed and the analysis of secondary data between the years 2000-2018 was taken as reference. Accordingly, the prominent issues in the context of work and work-life balance in Japan are gender inequality, long working hours, workaholism, karoshi and karojisatsu cases. As a result of this study, the effects of work culture on work-life balance with particulur in Japan, and the theory of spillover (overflow) in the context of work and employment; In the context of family and life, it has been concluded that it is seen as a reflection of the conflict theory.