Ata Köpek Mergen'in hayatı, edebi kişiliği ve Ata Köpek Yılgıryar adlı eserin incelenmesi
The life, literature of Ata Köpek Mergen and the examination of Ata Köpek Yılgıryar
- Tez No: 693189
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EROL SAKALLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Uşak Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 155
Özet
Tezimizde, Türkmen edebiyatının önemli temsilcilerinden biri olan Ata Köpek Mergen'in hayatı ve edebi kişiliği incelenmiştir. Ata Köpek Mergen, 11 Aralık 1898 tarihinde Türkmenistan'ın Marı ilinde dünyaya gelmiştir. Genç yaşlarında şair ve fıkracı kimliği ile ön plana çıkan Mergen'in en önemli özelliği hem kendisinin fıkra, hikâye, masal anlatıcısı olması hem de halkın ona atfen yeni yeni anlatılar üretmiş olmasıdır. Mergen, yaşadığı dönemde iktidar değişimi (Ekim Devrimi) ve II. Dünya Savaşı yıllarına şahitlik etmiş bir şahsiyettir. O, bu yıllarda halkının içinde bulunduğu durumu ve toplumun aksamasına neden olan bazı olayları çok iyi gözlemlemiş ve edebi ürünlerinde de bu durumu bazen satirik ve alaycı bazen de didaktik bir biçimde anlatmıştır. Tez çalışmamızda, Çarı Gurbangılıçov'un derlediği ve Gurbandurdı Gurbansehedov'un editörlüğü yaptığı Ata Köpek Yılgıryar adlı eseri Türkiye Türkçesine aktardık. Eserde yer alan Ata Köpek Mergen'e ait olduğu düşünülen ve/veya ona atfedilen edebi ürünleri - 119 fıkra, 42 komik hikâye, 4 masal ve 10 şiir - içerik analizi yöntemiyle inceledik. İncelenen bu eserler Ata Köpek Mergen'in edebi kişiliğini ve Türkmen edebiyatındaki önemli yerini açık bir biçimde göstermektedir.
Özet (Çeviri)
In our thesis, the life and literary personality of Ata Köpek Mergen, one of the important representatives of Turkmen literature, has been examined. Ata köpek Mergen was born on 11 December 1898 in Marı, Turkmenistan. The most important property of Mergen, who came to the forefront with his poet and joker identity at a young age, is that he is a narrator of jokes, stories and tales, and that the public has produced new narratives referring to him. Mergen, the change of power (October Revolution) and He is a person who has witnessed the years of World War II. He observed very well the situation of his people in these years and some events that caused the disruption of the society, and he described this situation in his literary works, sometimes in a satirical, sarcastic and sometimes didactic manner. In our thesis, we translated Ata Köpek Yılgıryar, edited by Gurbandurdı Gurbansehedov and compiled by Çarı Gurbangılıçov into original Turkish language (Turkey's Turkish).We analyzed the literary works - 119 jokes, 42 funny stories, 4 fairy tales and 10 poems - that are thought to belong to and/or attributed to Ata köpek Mergen in the work, using the method of content analysis. These analyzed works clearly show Ata Köpek Mergen's literary personality and his important place in Turkmen literature.