Ortaokul fen bilimleri 5. sınıf ders kitabının bilişsel koçluk bağlamında incelenmesi
Investigation of the second class science course book in the context of cognitive coaching
  1. Tez No: 693191
  2. Yazar: MEDİNE KARATAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET HAKAN HANÇER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 158
Özet
Araştırmanın amacı ortaokul 5.Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabının bilişsel koçluğa uygunluk açısından değerlendirilmesidir. Bilişsel koçluk öğrenmeyi öğrenme, etkili öğrenme, öğrenmede farkındalık kazanma, kendi kendini değerlendirme bakımından önemli ve etkili bir yöntemdir. Bu nedenle son yıllarda öğrencilerin istediği hedefe ulaşmasını sağlamada sıklıkla kullanılan bir yaklaşımdır. Her öğrencinin sahip olduğu ve eğitimdeki yeri tartışılmaz olan ders kitaplarından öğrencilerin bilişsel koçluk becerilerine ulaşmalarının daha kolay olacağı düşünülmektedir. Araştırmada 2019-2020 eğitim öğretim yılında okullarda ders kitabı olarak kullanılan Ortaokul 5. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı (Dikey yayıncılık, 2019) incelenmiştir. Kitap, bilişsel koçluğa uygun sorular ve etkinlikler bakımından içerik -yapısal olarak incelenmiştir. Çalışma nitel araştırma yöntemlerinden doküman analizi ile yürütülmüştür. Ders kitabının bilişsel koçluğa uygunluğunu incelemek için araştırmacı tarafından bir kontrol listesi geliştirilmiştir. Kontrol listesinde bilişsel koçluğa ait üç bölüm bulunmaktadır: planlama, düşünme ve değerlendirme. Bilişsel koçluğa uygunluk bakımından incelenen 5. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabında incelenen yaklaşım bakımından eksiklikler olmasına rağmen ilgili kriterlere uygun maddelerin de olduğu görülmüştür. Bunun üzerine ders kitaplarında kullanılabilecek bilişsel koçluğa uygun çalışmalar öneri olarak sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of the research is to evaluate the secondary school 5th grade Science Textbook in terms of suitability for cognitive coaching. Cognitive coaching is an important and effective method in terms of learning to learn, effective learning, gaining awareness in learning, and self-evaluation. For this reason, it is an approach that is frequently used in recent years to ensure that students reach their desired goals. It is thought that it will be easier for students to reach cognitive coaching skills from the textbooks that every student has and whose place in education is indisputable. In the research, the Secondary School 5th Grade Science Textbook (Vertical Publishing, 2019), which is used as a textbook in schools in the 2019-2020 academic year, was examined. The book has been examined in terms of content and structure in terms of questions and activities suitable for cognitive coaching.The study was carried out with document analysis, one of the qualitative research methods. A checklist was developed by the researcher to examine the suitability of the textbook for cognitive coaching. The checklist includes three parts of cognitive coaching: planning, thinking and evaluation. Although there are deficiencies in the approach examined in the 5th Grade Science Textbook, which is examined in terms of suitability for cognitive coaching, it has been observed that there are also items that meet the relevant criteria. Thereupon, studies suitable for cognitive coaching that can be used in textbooks are presented as suggestions.