21. yüzyıl becerileri bağlamında kız çocuklarının girişimcilik ve inovasyon becerilerinin incelenmesi
Investigation of entrepreneurship and innovation skills of girls' in the context of 21st century skills
  1. Tez No: 693192
  2. Yazar: SÜMEYYE NUR KAHRAMAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MELDA MEDİNE SUNAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Psikoloji, Uluslararası İlişkiler, Economics, Psychology, International Relations
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bursa Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ekonomi Politikası Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 142
Özet
Geçmişten günümüze toplumların gelişimi incelendiğinde; dönemin şartları değişse bile girişimcilik giderek önem kazanmaya devam etmektedir. Girişimcilikle ilgili Türkiye, genç ve dinamik nüfus yapısıyla birlikte inovatif iş fikirleri üretme noktasında yüksek potansiyele sahiptir. Günümüz teknolojilerini kullanarak 21. yüzyılda gelişmiş toplumlar arasında yer alabilmek adına gençler desteklenirse ekonomik olarak da gelişme sağlanacaktır. Günümüzde teknoloji ve bilgi çağının yaşandığı, değişim ve dönüşümlerin hızla ilerlediği bilgi ve teknoloji çağında ülkelerin ekonomik ilerlemeleri adına kadınların ekonomik faaliyetlere sağladıkları katkıların ve girişimcilik faaliyetlerine sağladıkları desteğin azımsanmayacak ölçüde olduğu bilinmektedir. Ekonomik büyüme ve kalkınma adına dinamik yapıda olan, aynı zamanda yaşadıkları çağda inovatif girişimcilik faaliyetlerine yön verecek olan gençlere ihtiyaç vardır. Günümüzde ortaöğretim çağındaki kız çocukları bundan yaklaşık on yıl sonraki süreçte birer yetişkin olacaklar; sosyal, ekonomik ve kültürel birçok alanda söz sahibi olacaklardır. Ülkelerin çeşitli destek programları veya devlet politikaları ile ellerinde bulundurdukları gençleri desteklenmelerinin ve girişimci fikirlerin ortaya çıkarılmasının gelecek vaat eden bir gereklilik olduğu düşünülmektedir. Bu çalışmada kız çocuklarının 21. yüzyıl becerileri bağlamında girişimcilik ve inovasyon becerilerinin çeşitli sosyo demografk etmenlere göre değişip değişmediğinin ortaya çıkarılması amaçlanmıştır. Araştırmada Çevik ve Şentürk (2019) tarafından geliştirilen“Çok Boyutlu 21 Yüzyıl Becerileri”ölçeği gerekli uygulama izinleri alınarak kullanılmış ve elde edilen veriler SPSS programı ile analiz edilmiş, sosyo-demografik değişkenlerin kız çocuklarının girişimcilik ve inovasyon becerilerine olan etkisi incelenmiştir. Elde edilen verilerin normal dağılmadığı görülmüş ve bu sebeple istatistik hesaplamaları için parametrik olmayan testlerden Mann-Whitney U ve Kruskal-Wallis H testleri tercih edilmiştir Kız öğrencilerin 21. yüzyıl becerileri ölçeği genel ortalamasının 157.84 olduğu görülmüş ve kız öğrencilerin ölçek bütününe ait ortalamaların orta değerlerin üzerinde olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Genel olarak yaş, baba eğitim durumu, anne-baba çalışma durumu değişkenlerinin kız çocuklarının girişimcilik ve inovasyon becerilerini etkilediği; kardeş sayısı, doğum sırası, anne eğitim durumu, anne-baba medeni durum ve algılanan sosyo-ekonomik düzey değişkenlerinin ise girişimcilik ve inovasyon becerilerini etkilemediği sonucuna ulaşılmıştır. Sonuç olarak da kız çocukları adına desteklenmesi gereken önemli noktalara değinilmiştir.
Özet (Çeviri)
When the development of societies from past to present is examined, entrepreneurship continues to gain importance, even if the conditions of the period change. Regarding entrepreneurship, Turkey, with its young and dynamic population, has a high potential to produce innovative business ideas. If the young people are supported using today's technologies to be located in developed societies in the 21st century, economic development will be provided. Today, in the age of technology and information, where changes and conversions are progressing rapidly, it is known that women have a considerable amount of contributions to economic and entrepreneurship actions on behalf of countries' economic progress. With the purpose of economic growth and development, there is a need for the young population who are dynamic and capable of leading entrepreneurship actions in the era they live in. Today's high school-age girls will be adults in ten years, and they will also have the right to comment on social, economic and cultural issues. It is considered that it is a promising requirement for countries to support the young people they have with various support programs or government policies and to reveal entrepreneurial ideas of this population. This current study intends to investigate whether girls' entrepreneurship and innovation skills in the context of 21st-century skills change depending on various socio-demographic factors. In the study, the“Multidimensional 21st Century Skills”scale developed by Çevik and Şentürk (2019) was used after obtaining necessary application permissions, and the obtained data were analyzed with the SPSS program. The effects of socio-demographic variables on girls' entrepreneurship and innovation skills were examined. It was observed that the obtained data were not normally distributed. For this reason, non-parametric tests, Mann-Whitney U and Kruskal-Wallis H tests, were practised in the statistical analyses. It was seen that the general average of the 21st-century skills scale of female students was above the average, 157.84. In general, it was concluded that the variables of age, father's education level, and parental occupational status affected girls' entrepreneurship and innovation skills. In contrast, it was found that the variables of the number of siblings, birth order, mother's education level, parental marital status and perceived socio-economic level did not affect entrepreneurship and innovation skills. As a result, important points that should be supported on behalf of girls were mentioned.