Kocaeli Büyükşehir Belediyesi'nin afetlere yönelik hizmetlerinin değerlendirilmesi: Nitel bir çalışma
Evaluation of Kocaeli Metropolitan Municipality's disaster services: A qualitative study
  1. Tez No: 693193
  2. Yazar: AHMET ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TURGUT ŞAHİNÖZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gümüşhane Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Afet Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 224
Özet
Afet yönetimi, kamu kurum ve kuruluşlarının, yerel yönetimlerin, özel sektörün, STK'ların ve halkın işbirliği içerisinde önceden belirlenen yetki ve sorumlulukları yerine getirebilmesi ile başarıya ulaşabilmektedir. Dünyada afet yönetimi politikaları yerelleşme eğilimine girmiş durumdadır. Bu doğrultuda yerel yönetimlerin en önemli parçası olan büyükşehir belediyelerine çok sayıda sorumluluklar düşmektedir. Bu sorumlulukları yerine getirebilmek için büyükşehir belediyelerinin mali, personel ve teknik açıdan değerlendirilmesi ve gerekli konularda desteklenmesi gerekmektedir. Ayrıca büyükşehir belediyelerine afet yönetimi ile ilgili daha fazla yetki ve sorumluluk verilerek rolleri net bir şekilde belirlenmelidir. Bu çalışmanın amacı Kocaeli Büyükşehir Belediyesi'nin afetlere yönelik hizmetlerinin Kocaeli ilinde görev yapan ve afet konusunda çalışan profesyoneller gözünden değerlendirmektir. Çalışmada nitel araştırma yöntemlerinden fenomenolojik yaklaşım benimsenmiştir. Ölçüt örneklem yöntemi kullanılarak Kocaeli ilinde görev yapan, afet konusunda çalışan ve Kocaeli Büyükşehir Belediyesi ile ilişkisi olan profesyoneller katılımcı olarak belirlenmiştir. Belirlenen on iki katılımcı ile yarı yapılandırılmış mülakatlar gerçekleştirilip ses kaydı alınmıştır. Elde edilen verilere MAXQDA 2020 nitel veri analiz programı kullanılarak içerik analizi uygulanmıştır. İçerik analizinden 33 kategori elde edilmiş olup, bu kategoriler 7 tema altında toplanmıştır. Sonuç olarak genel algı, risk yönetimi, kriz yönetimi, iletişim ve iş birliği, eğitim, halkın katılımı ve güveni, afet hizmetlerine yönelik kurumsal yapılanma temaları altında değerlendirmeler yapılmıştır. Değerlendirme neticesinde Kocaeli Büyükşehir Belediyesi'nin afetlere yönelik hizmetlerinin kısmen başarılı olduğu fakat bu hizmetleri geliştirilmesi gerektiği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Disaster management is successful when public institutions and organizations, local governments, private sector, NGOs and the community can fulfill their predetermined authority and responsibilities in cooperation. Disaster management policies in the world have entered into a localization trend. Therefore, metropolitan municipalities, which are the most important part of local authorities, have many responsibilities. In order to fulfill these responsibilities, metropolitan municipalities should be evaluated financially, personnel and technically and supported in necessary matters. In addition, greater authority and responsibilities should be given to metropolitan municipalities related to disaster management and their roles should be clearly defined. The aim of this study is to evaluate the disaster services of Kocaeli Metropolitan Municipality from the perspective of professionals working in the province of Kocaeli and working on disasters. The phenomenological approach, one of the qualitative research methods, was adopted in the study. Using the criterion sampling method, the participants were determined as professionals working in Kocaeli, working on disasters and having relations with Kocaeli Metropolitan Municipality. Semi-structured interviews were conducted with twelve selected participants and audio recordings were made. Content analysis was applied to the obtained data using the MAXQDA 2020 qualitative data analysis program. From the content analysis, 33 categories were obtained and these categories were gathered under 7 themes. As a result, evaluations were made under the themes of general perception, risk management, crisis management, communication and cooperation, education, community participation and trust, institutional structure for disaster services. After evaluation, it has been seen that Kocaeli Metropolitan Municipality's services for disasters are partially successful, but these services need to be improved.