Hasan Erdem'in hayatı ve romanları üzerine bir araştırma
A research on Hasan Erdem's life and his novels
  1. Tez No: 693201
  2. Yazar: SERKAN GÖKBULUT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET SOĞUKÖMEROĞULLARI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yeni Türk Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 280
Özet
“Hasan Erdem'in Hayatı ve Romanları Üzerine Bir Araştırma”başlığını taşıyan bu çalışmada Cumhuriyet dönemi Türk edebiyatının 2000'li yıllardan sonra gelişen tarihî roman türünde önemli bir ivme kazanan Hasan Erdem'in romancılığı incelenmiştir. Metni merkeze alarak yapılan bu incelemede metinler yapısal anlamda kurgu, biçim ve teknik yönleriyle elekten geçirilmiştir. Prof. Dr. Nurullah Çetin'in“Roman Çözümleme Yöntemi”adlı eserinde bilim dünyasına sunduğu terimler ışığında romanlar incelenmeye çalışılmıştır. Çetin'in çalışmasındaki yöntem aşamaları sırasıyla takip edilerek Hasan Erdem'in bütün romanları; anlatıcı, konu, izlek, zaman, mekân, kişiler kadrosu, olay örgüsü ve bütünlüğü, gerilim unsurları, metinlerarasılık, kurgu türleri, dil ve üslûp yönleriyle irdelenmiş ve elde edilen bulgu, veri ve yargılar ana hatlarıyla sonuç kısmında ortaya konulmuştur. Bu bağlamda yazarın yaşamına akseden sanat anlayışı verilerek romancı yönü tanıtılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, titled“A Research on the Life and Novels of Hasan Erdem”, the novelism of Hasan Erdem, which gained a significant momentum in the historical novel genre that developed in the Republican period Turkish literature after the 2000s, was analysed. In this study, which was analysed by centering the text was studied in terms of structure, form and technical aspects. Novels were tried to be analyzed in the light of terms presented to the world of science in the book“Roman Çözümleme Yöntemi”which belongs to Prof. Dr. Nurallah Çetin. By following the method steps in Çetin's work, all of Hasan Erdem's novels; narrator, subject, theme, time, place, cast of characters, plot and integrity, elements of tension, intertextuality, fiction types, language and style, and the findings, data and judgments obtained were outlined in the conclusion part. In this context, it was introduced the novelist's aspect by giving an understanding of art that reflects on the life of him.