Endometriozis/adenomyozisli hastalarda serum irisin düzeyinin tanıyı öngörmede değerinin araştırılması
Diagnosis of serum irisin level in patients with endometriosis/adenomiosisresearching the value of forecasting
- Tez No: 748394
- Danışmanlar: PROF. DR. ESMA SARIKAYA
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
AMAÇ: Bu çalışmanın amacı Endometriozisli hastalar, Adenomyozisli hastalar ile sağlıklı gönüllü bireylerde irisin düzeyinin belirlenmesi, irisinin Endometriozis/Adenomyozis non-invaziv tanısında kullanılıp kullanılamayacağının gösterilmesi ve irisin düzeyinin bu hastalıkların patofizyolosindeki yerinin araştırılmasıdır. MATERYAL VE METOT: Çalışmamıza Ankara Şehir Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Hastanesi jinekoloji kliniğine başvuru yapan 40 Endometriozis ön tanılı, 40 Adenomyozis ön tanılı hasta grubu ve herhangi bir jinekolojik patolojisi olmayan 40 kadın olmak üzere toplam 120 gönüllü kadın çalışmamıza katılmıştır. Her üç gruptaki kadınların demografik bilgileri, klinik ve laboratuvar bulguları kaydedildi. Çalışmamıza katılanların serum irisin seviyelerinin tayini için rutin kan tetkikleri alımı sırasında alınan kan serum örnekleri kullanıldı. Alınan numuneler Human İrisin ELISA kiti kullanılarak analiz edildi. Her üç grubun demografik klinik özellikleri, kan sonuçları ve CK-MM düzeyleri SPSS istatistik programı kullanılarak karşılaştırıldı ve istatistiksel anlamlılıkları değerlendirildi. BULGULAR: Çalışmamızda Endometriozisi olanların serum irisin ortalaması 2355,7±629,1 (pg/mL), Adenomyozisi olanların serum İrisin ortalaması 2200,0±508 (pg/mL), herhangi bir jinekolojik hastalığı olmayan kontrol grubu serum irisin ortalaması 1622,8±379 (pg/mL) olarak bulunmuştur. Serum irisin düzeyi endometriozisli hasta grubunda kontrol grubuna göre istatistiksel olarak anlamlı yüksek bulunmuştur (
Özet (Çeviri)
OBJECTIVE: The aim of this study is to determine the irisin level in patients with endometriosis, patients with adenomyosis and healthy volunteers, to show whether irisin can be used in the non-invasive diagnosis of Endometriosis/Adenomyosis and to investigate the place of irisin level in the pathophysiology of these diseases . MATERIAL AND METHODS: A total of 120 volunteer women, including 40 prediagnosed Endometriosis, 40 Adenomyosis prediagnosed patients and 40 women without any gynecological pathology, who applied to Ankara City Hospital Gynecology and Obstetrics Hospital gynecology clinic participated in our study. Demographic information, clinical and laboratory findings of the women in all three groups were recorded. For the determination of serum irisin levels of the participants in our study, blood serum samples taken during routine blood tests were used. The samples were analyzed using the Human Irisin ELISA kit. Demographic clinical features, blood results and CK-MM levels of all three groups were compared using the SPSS statistical program and their statistical significance was evaluated . RESULTS: In our study, the mean serum iris of those with endometriosis was 2355.7±629.1 ( pg / mL ), the mean serum iris of those with adenomyosis was 2200.0 ± 508 ( pg / mL ), the mean serum iris of the control group without any gynecological disease was 1622.8 It was found to be ±379 ( pg / mL ). Serum irisin level was found to be statistically significantly higher in the endometriosis patient group compared to the control group (