Bükülmüş yan pozisyonda laparoskopik böbrek cerrahisi geçiren hastaların optik sinir kılıf çapının ultrasonografik olarak değerlendirilmesi
- Tez No: 693217
- Danışmanlar: PROF. DR. VEYSEL ERDEN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 52
Özet
Amaç: Laparoskopik parsiyel nefrektomi operasyonlarında hastalara bükülmüş yan pozisyon verilmektedir. Bu pozisyonda hastaların başı kalp seviyesinin altında kalmaktadır. Başın pozisyonunun kafa içi basınca etkisini, optik sinir kılıf çapının ultrasonografik ölçümüyle değerlendirmeyi amaçladık. Gereç ve Yöntem: Bu prospektif gözlemsel vaka çalışmasında Sağlık Bilimleri Üniversitesi İstanbul Eğitim ve Araştırma Hastanesi Üroloji Ameliyathanesinde Mart 2021 ile Eylül 2021 tarihleri arasında Amerikan Anesteziyologlar Birliği (ASA) I-II olan, 18-65 yaş aralığında, elektif laparoskopik parsiyel nefrektomi operasyonu olacak 39 hasta çalışmaya alındı. Hastaların optik sinir kılıf çaplarının (OSKÇ) ultrasonografik ölçümleri preoperatif supin pozisyonda, hastaya bükülmüş yan pozisyon verilişinden hemen sonra, 30. ve 60. dakikalarda, son olarak da ekstübasyon sonrası supin pozisyonda yapıldı. Eş zamanlı olarak kalp tepe atımı (KTA), parmak ucu oksijen saturasyonu(SpO2), diyastolik ve sistolik arter basınçları ile end tidal karbondioksit(EtCO2) değerleri de ölçülerek kaydedildi. Bulgular: Sağ laparoskopik parsiyel nefrektomi operasyonu olan hastalarda, her iki gözde de operasyonun başlangıcından sonuna kadarki ölçümler karşılaştırıldığında, OSKÇ değerlerinde istatistiksel olarak anlamlı bir artış bulundu. Sağ laparoskopik parsiyel nefrektomi operasyonu olan hastaların ölçüm zamanlarındaki sağ göz OSKÇ değerleriyle karşılaştırıldığında, sol göz OSKÇ değerlerinin artışı istatistiksel olarak anlamlı bulundu. Sol laparoskopik parsiyel nefrektomi operasyonu olan hastalarda her iki gözün operasyonun başlangıcından sonuna kadarki ölçümleri karşılaştırıldığında da OSKÇ değerlerindeki artış istatistiksel olarak anlamlıydı. Sol laparoskopik parsiyel nefrektomi operasyonu olan hastaların ölçüm zamanlarındaki sol göz OSKÇ değerleriyle karşılaştırıldığında, sağ göz OSKÇ değerlerinin artışı da istatistiksel olarak anlamlı bulundu. Tüm hastalarda sağ ve sol gözün OSKÇ ölçümlerinin kendi içinde ameliyat süresince değişimleri karşılaştırıldığında ise her iki gözün ölçüm zamanlarındaki OSKÇ değerlerinin preoperatif değerlerine göre artışı istatistiksel olarak anlamlıydı. Tüm hastalarda ölçüm zamanlarındaki OSKÇ değerleri üstteki ve alttaki göz olarak karşılaştırıldığında, alttaki gözün OSKÇ değerleri üstteki gözün OSKÇ değerlerine göre artışı da istatistiksel olarak anlamlıydı. Sonuç: Çalışmamızda bükülmüş yan pozisyonda parsiyel nefrektomi operasyonu olan hastalarda her iki gözün ameliyat süresince ölçüm zamanlarındaki OSKÇ değerlerinin preoperatif değerlerine göre artışı istatistiksel olarak anlamlı bulundu. Bununla beraber bükülmüş yan pozisyonda alttaki gözün OSKÇ değerlerinin artışı da üstteki gözün OSKÇ değerlerinin artışına göre istatistiksel olarak anlamlı bulundu.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Aim: In laparoscopic partial nephrectomy operations, patients are given a lateral decubitus position. In this position, the patient's head remains below the level of the heart. We aimed to evaluate the effect of head position on intracranial pressure by ultrasonographic measurement of optic nerve sheath diameter. Materials and Methods: In this prospective observational case study, between March 2021 and September 2021 in the Health Sciences University Istanbul Training and Research Hospital Urology Operating Room; thirty-nine patients aged between 18-65 years, who were American Society of Anesthesiologists (ASA) I-II, who would undergo elective laparoscopic partial nephrectomy were included in the study. Ultrasonographic measurements of optic nerve sheath diameters (ONSD) of the patients were made in the preoperative supine position, at 0, 30 and 60 minutes after the patient was placed in the lateral decubitus position, and finally in the supine position after extubation. Simultaneously, heart rate, SpO2, diastolic and systolic arterial pressures and end tidal carbon dioxide (EtCO2) values were also measured and recorded Results: When the measurements from the beginning to the end of the operation in both eyes were compared in patients who had right laparoscopic partial nephrectomy operation, a statistically significant increase was found in the ONSD values. According to comparison with the right eye ONSD values at the measurement time of the patients who had right laparoscopic partial nephrectomy operation, the increase in the left eye ONSD values was found to be statistically significant. When the measurements of both eyes from the beginning to the end of the operation were compared in patients who had left laparoscopic partial nephrectomy operation, the increase in ONSD values was statistically significant. According to comparison with the left eye ONSD values at the measurement time of the patients who had left laparoscopic partial nephrectomy operation, the increase in the right eye ONSD values was also found to be statistically significant. When the changes in the ONSD measurements of the right and left eyes in all patients during the operation were compared, the increase in the ONSD values of both eyes at the measurement times compared to the preoperative values was statistically significant. xii The ONSD values of the upper and lower eyes at the measurement times were compared in all patients, as a results, the increase in the ONSD values of the lower eye compared to the ONSD values of the upper eye was also statistically significant. Conclusion: In our study, the increase in ONSD values of both eyes in the measurement times during the operation compared to the preoperative values in patients who underwent partial nephrectomy operation in the lateral decubitus position was found to be statistically significant. On the other hand, the increase in the ONSD value of the lower eye in thet lateral decubitus position was also found to be significant compared to the increase in the ONSD value of the upper eye.