Epikardiyal yağ dokusu ölçümünün koroner arter baypas greftleme operasyonu uygulanan hastalarda postoperatif dönemde ritim problemleri ve morbidite ile ilişkisi, belirteçlerin analizi
The relationship of epicardial fat tissue measurement with rhythm problems in the postoperative period in patients with coronary artery bypass graft operation and analysis of markers
- Tez No: 693221
- Danışmanlar: PROF. DR. MURAT BÜLENT RABUŞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Kartal Koşuyolu Yüksek İhtisas Eğt. Ve Arş. Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kalp ve Damar Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Amaç: Amacımız koroner arter baypas greftleme operasyonu uygulanması planlanan hastalarda preoperatif dönemde epikardiyal yağ dokusu kalınlığı (EYDK) ölçülmesi ve serumda adiponektin, leptin ve resistin hormon düzeylerinin çalışılması, sonrasında bu ölçümlerin öncelikle birbirleriyle kıyaslanması, sonrasında da özellikle ritim problemleri olmak üzere postoperatif dönemdeki komplikasyonlarla ve morbidite ile ilişkisini araştırmaktır. Materyal ve metod: Çalışmamız prospektif olarak planlanmıştır. Çalışmaya Eylül 2020- Temmuz 2021 tarihleri arasında 161 hasta dahil edilmiştir. Hastaların bilgileri prospektif olarak hasta dosyalarından toplanmıştır. Koroner arter baypas greftleme operasonu uygulanacak hastalarda preoperatif dönemde ekokardiyografi ve bilgisayarlı tomografi (BT) ile epikardiyal yağ dokusu (EYD) ölçümü yapılmıştır ve serumda adiponektin, leptin, resistin hormon seviyeleri çalışılmıştır. Çalışmamızda hem ölçülen EYD kalınlığı ile bu üç hormonun ilişkisi hem de bu değerlerin hastaların postoperatif dönemdeki sonuçlarıyla, komplikasyonlarla ve morbidite kriterleri ile ilişkisi irdelenmiştir. Bulgular: Çalışmaya 130'u erkek (80,7%) ve 31'i kadın (19,3%) toplam 161 hasta dahil edildi. Yaş ortalaması 61±9 yıl, vücut kitle indeksi 28,72±5,22 kg/m², bel çevresi 100,5±11,1 cm olarak bulundu. Hastaların 29'unda postoperatif atriyal fibrilasyon (POAF) gelişti.
Özet (Çeviri)
Aim: In this study, we aim to measure epicardial adipose tissue thickness and asses adiponectin, leptin and resistin levels in plasma of patients who are planned to undergo coronary artery bypass grafting operation. We plan to compare these levels with each other and relate these levels with postoperative complications and morbidity, especially rhtyhm disorders. Materials and methods: Our study was structered prospectively. Between September 2020 and July 2021, 161 patients were included in the study. The data of the patients were collected prospectively from the patient files. In patients who are going to undergo coronary artery bypass grafting operation, epicardial adipose tissue (EAT) was measured by echocardiogram (ECHO) and computed tomography (CT) in the preoperative period and serum adiponectin, leptin, and resistin hormone levels were studied. In our study, the relationship between EAT and these three hormones, as well as the relationship of these values with postoperative complications and morbidity in patients were evaluated. Results: A total of 161 patients, 130 male (80.7%) and 31 female (19.3%), were included in the study. The mean age was 61±9 years, body mass index was 28.72±5.22 kg/m², and waist circumference was 100.5±11.1 cm. Postoperative atrial fibrillation (POAF) developed in 29 of the patients.