Koroner arter hastalığı belirteci olarak Epikardiyal yağ dokusu kalınlığı ve Non alkolik yağlı karaciğer hastalığının birlikte değerlendirilmesi
Evaluation of epicardial fat thickness and Non-alcoholic fatty liver disease as a predictör of coronary artery diseases
  1. Tez No: 267438
  2. Yazar: MUSTAFA TOPUZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ ERGİN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kardiyoloji, Cardiology
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Amaç: Epikardiyal yağ dokusu (EYD) viseral yağ dokularından biridir ve koroner arter hastalığı (KAH) oluşumu için risk artışı ile ilişkili olduğu çalışmalar ile vurgulanmaya çalışılmıştır. Farklı zamanlarada yapılan çeşitli çalışmalar ile koroner arter hastalığı (KAH) ile epikardiyal yağ dokusu (EYD) kalınlığı arasında ve EYD doku ile Non alkolik karaciğer yağlanması arasında ilişkiler değerlendirilmeye çalışılmıştır. Çalışmanın amacı; EYD kalınlığı ve nonalkolik yağlı karaciğer hastalığı (NAYKH) varlığının koroner anjiografi ile belirlenen KAH ciddiyeti ve yaygınlığı ile arasındaki ilişkiyi incelemek, EYD'nin NAYKH aracılığı ile visseral obeziteyi göstermedeki etkisini ortaya koymak, antropometrik diyastoloji üzerine parametreler ile ilişkisini ve kardiyak etkilerini incelemekti.Materyal ve metod: Çalışmaya göğüs ağrısı nedeniyle yatırılan ve koroner anjiyografi uygulanan 250 hasta (59±12 yaş, 190 erkek) alındı. Tüm hastalara Transtorasik Ekokardiyografi uygulanarak EYD kalınlığı ölçümleri ve 105 hastada ise ek olarak Ultrasonografik görüntüleme ile NAYKH varlığı araştırıldı. KAH ciddiyeti Gensini skorlaması ile değerlendirildi. EYD kalınlığı sağ ventrikül serbest duvar komşuluğundan parasternal uzun ve kısa eksen görüntüler ile ölçüldü ve sağ ve sol ventrikül diyastolojisi değerlendirildi. NCEP ATP III kriterleri doğrultusunda 127 hastada metabolik sendrom tanımlandı.
Özet (Çeviri)
İntroduction and Aim: Epicardial adipose tissue (EAT) is a component of visceral adiposity and might be associated with increased risk for coronary artery disease (CAD). Evaluations in previous studies has been made upon the relation of epicardial adipose tissue thickness with coronary artery disease. The aim of the present study was to evaluate the relationship between EAT thickness and nonalcoholic fatty liver disease (NAFLD) presence and extent and severity of CAD detected by coronary angiography (CAG),Also ,we interrogated the relation of epicardial adipose tissue with NAFLD presence and effect of EAT thickness on metabolic and anthropometrics parameters and cardiac diastolic functions.Methods and Materials: A total of patients 250(59±12 years of age, 180 male) who underwent diagnostic and therapathic coronary angiography (CAG) for chest pain were studied. Epicardial fat thickness was measured with transthoracic echocardiography and presence of NAFLD by ultrasound in one hundred five patients. Severity of coronary atherosclerosis was assessed by the presence of any stenotic (>50%) coronary vessel. Extent of atherosclerosis was assessed by number of segments having atherosclerosis from total of 16 segments defined by American Heart Association. EAT thickness measurements were performed above from right myocardium with parasternal long axis and short axis imagings. Metabolic syndrome had diagnosed with NCEP ATP III criteries a total 127 patiens This data were compared with extent and severity of CAD.