Kolorektal kanserde metastatik lenf nodu sayısının çıkarılan lenf nodu sayısına oranı (LNR), fascin ve standart faktörlerin sağkalım ile ilişkisi
The Relationship of Lymph Node Ratio and Standard Factors with Survival in Colorectal Cancer
  1. Tez No: 693234
  2. Yazar: AHMET SERKAN İLGÜN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FERDA NİHAT KÖKSOY
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Taksim Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Amaç: Kolorektal kanserli hastalarda, standart faktörlerin yanı sıra, tutulu lenf nodlarının çıkarılan lenf nodlarına oranı (LNR) ve Fascin–1 değerlerinin, sağkalımla olan iliskisinin belirlenmesi hedeflenmistir. Hastalar ve Metod: Kliniğimizde Ocak 2003– Mart 2010 yılları arasında kolorektal kanser nedeniyle ameliyat edilen ve istenen kriterleri sağlayan 72 hastanın dosyaları, cins, yas, komorbidite, tümörün yerlesim yeri, anastomoz kaçağı, erken mortalite, T, N ve M durumu ve evreleri, lenfovasküler ve perinöral invazyon varlığı, müsinöz komponent varlığı, çıkarılan lenf nodu sayısı, tutulu lenf nodu sayısı, lenf nodu kapsül invazyonu varlığı, LNR ve Fascin–1 ekspreyonu açısından incelenmis ve bu parametrelerin sağkalımla ve kendi aralarındaki iliskileri retrospektif olarak arastırılmıstır. Bulgular: Kolorektal kanserli hastaların sağkalımlarıyla, LNR, lenf nodu evresi, tutulu lenf nodu sayısı, TNM ve Dukes evresi, PNI ve lenf nodu kapsül invazyonu varlığının korelasyon gösterdiği belirlenmistir. Ayrıca Fascin değerlerinin sağkalım ile anlamsız, sadece müsinöz komponent varlığı ile anlamlı düzeyde korelasyon gösterdiği anlasılmıstır. Sonuç: LNR ve lenf nodu evresi, incelenen parametreler arasında sağkalımla en yüksek iliskili parametreler olarak bulunurken, fascin ekspresyonuyla sağkalım arasında iliski tespit edilmemistir.
Özet (Çeviri)
Purpose: The aim of this study is to investigate the relationship between overall survival and lymph node ratio (the number of positive lymph nodes divided by total number of lymph nodes) (LNR) and Fascin–1 expression as well as other standard prognostic factors in patients who underwent surgery for colorectal cancer. Methodology: A retrospective study was performed to analyze the data collected for 72 patients who underwent surgery with the diagnosis of colorectal cancer from Janurary 2003 to March 2010. The variables such as sex, age, comorbidity, tumour location, anastomotic leakage, early mortality, T, N and M stage, lymphovascular and perineural invasion, mucinous histology, number of retrived lymph nodes, number of metastatic lymph nodes, lymph node capsule invasion, LNR and fascin–1 expression and their effects on overall survival were analysed. Results: LNR, lymph node stage, number of metastatic lymph nodes, TNM and Dukes stage, perineural invasion and lymph node capsule invasion were significantly effected overall survival. Fascin expression did not show any association with survival but muscinous histology. Conclusion: LNR and lymph node stage were the most significant variables associated with overall survival. There was no association between fascin expression and overall survival