Behçet hastalığında bazı lipid metabolizması parametreleri ve antikardiyolipin antikor düzeyleri
A Study on some parameters of lipid metabolism and anticardiolipin antibody levels in Behcet's disease
- Tez No: 69324
- Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL HAKKI KOÇAR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 55
Özet
ÖZET Etyopatogenezi tam olarak bilinmeyen Behçet hastalığı'nın temel patolojik bulgusu vaskülittir. Seyrinde görülen trombozların AKA'larla ilişkisi ve AKA'ların lipidlerle ilişkisi nedeniyle bu çalışma planlanmıştır. Bu çalışmanın amacı; tedavi almayan Behçetli hastalarda lipid metabolizması ile ilgili kolesterol, trigliserid, LDL, VLDL, HDL, apo-A, apo-B ve Lp(a) ile AKA düzeylerini ölçerek sonuçları kontrol grubu ile karşılaştırmak, bu parametrelerin klinik aktivite ile ilişkilerini araştırmaktır. Çalışma, GATA İç Hastalıkları kliniğinde takip edilen ve yaşları 21-52 arasında olan, 28'i erkek, 5'i kadın 33 olgu ile 17'si erkek, 3'ü kadın 20 sağlıklı gönüllüden oluşan kontrol grubunda yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY A Study on Some Parameters of Lipid Metabolism and Anticardiolipin Antibody Levels in Behcet's Disease Vasculitis is the basic pathological finding in Behcet's disease (BD) which is a multisystemic inflammatory disorder of unknown etiopathogenesis. This study was based on the suggested relationships among anticardiolipin antibodies (ACA) and lipids and development of thrombogenic complication in the course of BD. The purpose of this study was to measure the levels of cholesterol, triglyceride, LDL, VLDL, HDL, apo-A, apo-B, Lp(a), and ACA in sera of the patients with BD and to compare them with the controls and to investigate the relationships between these parameters and the clinical activity of BD in untreated patients. Thirty three patients with BD (28 male and 5 female) aged between 21-52 were followed in the Internal Medicine Department of GATA and twenty healthy blood donors (17 male and 3 female) served as control group.