Akdeniz Üniversitesi Hastanesi acil servisinde orotrakeal entübasyon uygulanan hastaların retrospektif analizi
Retrospective analysis of the patients intubated with orotracheal intubation in the emergency services of Akdeniz University Hospital
- Tez No: 693316
- Danışmanlar: PROF. DR. ERKAN GÖKSU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 40
Özet
Amaç: Bu retrospektif çalışma, bir yıllık dönem içerisinde acil serviste entübe edilen hastaların demografik özelliklerini değerlendirmeyi amaçlamaktadır. Materyal ve Metod: Bu retrospektif çalışmada entübasyon endikasyonu, hastaların entübasyon öncesi hemodinamik profilleri, preoksijenizasyon yöntemi, premedikasyon, indüksiyon ve paralizi için kullanılan ilaçlar, laringoskopi tipi, hastanın entübasyon entübasyon sırasındaki pozisyonu, Cormack-Lehane sınıflaması, entübasyon girişim sayısı, işleme bağlı komplikasyonlar ve hastanın entübasyon sonrası prognozu toplandı. Sonuçlar: Toplam 195 hasta dahil edildi. Popülasyonun ortalama yaşı 63±20 idi ve hastaların %61,9'u erkekti. En yaygın üç entübasyon endikasyonu solunum yetmezliği, kafa travması ve kardiyak arrestti. Popülasyonun %58'i entübasyon öncesi hemodinamik olarak stabildi. BVM preoksijenizasyon için seçilen havayolu cihazıydı. Fentanil premedikasyon ajanı, ketamin ve midazolam indüksiyon ajanı, nöromuskuler bloke edici ajan ise roküronyumdu. Çalışma popülasyonunun %87,6'sı CL I veya II idi. İlk girişim için başlangıç seçimi %68 ile bir videolaringoskoptu. Hastaların %72,8'i ilk girişim sırasında entübe edildi. 195 hastanın 113'ünde entübasyon prosedürleri komplikasyonsuz tamamlandı ve çalışma popülasyonunun %91'i hastanemizde tedavi edildi. Tartışma: Çalışmamıza göre acil servisteki acil entübasyon önceki çalışmalarla kıyaslandığında yüksek ve artan bir başarı oranına sahiptir. Entübasyon ilk geçiş başarısını arttırmak ve komplikasyonları azaltmak için daha fazla çalışma gereklidir.
Özet (Çeviri)
Objective: This retrospective study aimed to evaluate the demographic properties of emergency department intubations of patients for one year period. Material and Methods: In this retrospective study, data regarding indication for intubation, hemodynamic profiles of patients prior the intubation, preoxygenation method, the medication used for premedication, induction and paralysis, the type of laryngoscope, position of the patient during the intubation, Cormack-Lehane class, the number of intubation attempts, complications related to the procedure and the prognosis of the patients after the intubation was collected. Result: A total of 195 patients were included. The mean age of the population was 63±20 and 61,9% of the patients were male. The three most common indications for intubation were respiratory failure, head trauma, and cardiac arrest. 58% of the population were hemodynamically stable before the intubation. BVM was the airway device chosen for preoxygenation. Fentanyl was the agent used for premedication and induction agents of choice were ketamine and midazolam and rocuronium was the neuromuscular blocking agent. 87,6% of the study population were either CL I or II. During the first attempt, 68% of the time a video laryngoscope was the initial choice. 72,8% of the patients were intubated during the initial attempt. Intubation procedures were completed without complication in 113 of 195 patients and 91% of the study population were treated in our hospital. Conclusion: In the ED we studied, emergency intubation has a high and increasing success rate compared to previous studies. More studies are needed to improve intubation first-pass success and reduce complications.