Göğüs tüpü uygulanan hasta bireylerin mobilizasyonunda modüler taşıma aracının bakım sonuçları üzerine etkisi
The effect of modular carrying system on patient outcomes in the mobilization of patients with A chest tube
- Tez No: 693321
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ PINAR DOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Göğüs Hastalıkları, Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Hemşirelik, Chest Diseases, Thoracic and Cardiovascular Surgery, Nursing
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Hastane ortamlarında göğüs tüpü uygulanan hastaların mobilize edilebilmesinde medikal ekipmanların güvenli bir şekilde taşınmasına olanak sağlayan yardımcı araçlara rastlanmamaktadır. Bu çalışmada göğüs tüpü uygulanan hasta bireylerin mobilizasyonunda modüler taşıma aracının bakım sonuçları üzerine etkisinin incelenmesi amaçlanmıştır. Çalışmanın evrenini Ekim 2019 – Mayıs 2020 tarihleri arasında Yedikule Göğüs Hastalıkları ve Göğüs Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi 3. Göğüs Cerrahisi kliniğinde takip edilen hastalar, örneklemini çalışmaya dahil edilme kriterlerine uyan 83 hasta oluşturdu. Çalışma, Modüler taşıma aracı ile mobilize olan girişim (n=37) ve rutin uygulama ile mobilize olan kontrol grupları (n=46) ile gerçekleştirildi. Çalışma verileri;“Bireysel Özellikler Formu”,“Genel Konfor Ölçeği”,“Hasta Haraketlilik Ölçeği'' , ”Richard Campbell Uyku Ölçeği“ ve ”Sayısal Ağrı Değerlendirme Ölçeği" ile toplandı. Çalışmaya dahil olan Girişim ve Kontrol grupları bireysel özellikler açısından benzerdi.
Özet (Çeviri)
Assistive tools that allow the safe carrying of medical equipment in mobilizing patients with chest tubes are not encountered in the hospital enverimont. Therefore, in this study, it was aimed to examine the effect of the modular carrying system on the outcomes of care in the mobilization of patients with a chest tube. The population of the study consisted of patients followed in Yedikule Chest Diseases, and Thoracic Surgery Training and Research Hospital 3rd Thoracic Surgery clinic between October 2019 and May 2020, and the sample consisted of 83 patients who met the inclusion criteria. The study was performed with the intervention group (n=37) mobilized with the Modular carrying system and the control group (n=46) mobilized with the routine application. Study data was collected with the“Individual Characteristics Form”,“General Comfort Questionary”,“Patient Mobility Scale”,“Richard – Campbell Sleep Questionnaire”and“Numerical Pain Rating Scale”. Intervention and Control groups included in the study were similar in terms of individual characteristics.