Visual object and space perception 'VOSP' testinin Türk toplumundaki kültürel adaptasyonu, geçerlik ve güvenirlik çalışması
Cultural adaptation, validity and reliability of the visual object and space perception 'VOSP' test in Turkish society
- Tez No: 693343
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZDEN ERKAN OĞUL, DR. ÖĞR. ÜYESİ MÜBERRA TANRIVERDİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Nöroloji, Neurology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilişsel Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Nöropsikolojik araştırmalar, beyin hasarı sonrası kognitif fonksiyonlarda spesifik bozuklukların ortaya çıkabileceğini göstermektedir. Kapsamlı ve tam bir nöropsikolojik değerlendirme için bireylerin görsel-uzaysal işlevlerinin de ölçülmesi gerekmektedir. İnme geçiren bireylerde görsel-uzaysal işlevlerde bozulmalar sık görülen bir durumdur. Literatürde görsel-uzaysal işlevleri değerlendiren Türkçe test bataryaları kısıtlı bulunmaktadır. Çalışmamızda inme geçiren bireyler ve sağlıklı bireylerde görsel-uzaysal işlevleri değerlendiren Visual Object and Space Perception (VOSP/Görsel Nesne ve Uzaysal Algı) Testinin Türkçe kültürel adaptasyon, geçerlik ve güvenirlik analizinin yapılması amaçlanmıştır. Çalışmamıza inme geçirmiş sağ hemisfer lezyonlu 27 hasta ve 54 sağlıklı birey dahil edildi. Veri analizi için SPSS 22,0 paket programı kullanıldı. Geçerliğin incelenmesinde kriter geçerliği yönteminden yararlanıldı. Kriter geçerliği için Çizgi Yönü Belirleme (ÇYB) ve Benton Yüz Tanıma (BYT) Testleri seçildi. Testlerin korelasyonu için Spearman analizi kullanıldı. VOSP Testinin, ÇYB Testi (p=0,000) ve BYT Testi (p=0,008) ile arasında anlamlı ilişki bulundu. Testin güvenirliği için; iç tutarlılık Cronbach Alpha ve Test-Tekrar Test yöntemlerine başvuruldu. VOSP, Cronbach Alpha Katsayısına göre geçerli ve güvenilir bulundu (ICC=0,923). Çalışmamızın bulguları ışığında, VOSP Testinin Türkçe versiyonunun geçerli ve güvenilir bir ölçme aracı olduğu, bilimsel ve klinik çalışmalarda bu ölçekten yarar sağlanabileceği sonucuna ulaşıldı.
Özet (Çeviri)
Neuropsychological studies show that specific impairments in cognitive functions may occur after brain damage. For a comprehensive and complete neuropsychological evaluation, the visuospatial functions of individuals should also be measured. Deficits in visuospatial functions are also common in stroke survivors. In the literature, there is a shortage of Turkish test batteries evaluating visuospatial functions. In our study, it was aimed to analyze the Turkish cultural adaptation, validity and reliability of the Visual Object and Space Perception (VOSP) Test, which evaluates visual-spatial functions in stroke patients and healthy individuals. 27 patients with stroke and right hemisphere lesions and 54 healthy individuals were included in our study. SPSS 22,0 package program was used for data analysis. The criterion validity method was used to examine the validity. Judgement Line Orientation (JLO) and Benton Face Recognition (BFR) Tests were selected for criterion validity. Spearman analysis was used for correlation of tests. A significant correlation was found between VOSP Test, JLO Test (p=0,000) and BFR Test (p=0,008). For the reliability of the test; Internal consistency Cronbach Alpha and Test-Retest methods were used. VOSP was found to be valid and reliable according to the Cronbach Alpha Coefficient (ICC=0.923). In the light of the findings of our study, it was concluded that the Turkish version of the VOSP Test is a valid and reliable measurement tool and that scientific and clinical studies can benefit from this scale.