Somali'de yoksulluğun önlenmesinde kadınların tarımsal faaliyetlere katılım düzeyini etkileyen faktörler: Hirshabelle eyaleti örneği
Factors affecting women's participation in agricultural activities in poverty prevention in Somalia: The case of Hirshabelle
- Tez No: 693380
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEVTAP GÜMÜŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tarım Politikası ve Yayım Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bu araştırmanın ana amacı Somali'nin Hirshabelle Eyaleti Jowhar ilçesinde yoksulluğun önlenmesinde kadınların tarımsal faaliyetlere katılım düzeyleri ile katılım düzeylerini etkileyen faktörlerin tespit edilerek değerlendirilmesidir. Bu amaçla oransal örnek hacmi formülü kullanılarak yapılan hesaplama sonucunda 92 kadın ile yüz yüze anketlerden elde edilen veriler oluşturmaktadır. Bu kapsamda, elde edilen veriler basit istatistiki yöntemler ile analiz edilmiştir. Toplanan verilerin analizinde, kadınların sosyo ekonomik özellikleri ile tarımda çalışma istekliliği etkileyen faktörler birlikte ele alınmıştır. Çalışmada, farklı nitelikte çok sayıda bulgu elde edilmiş olup, görüşülen kadınların %22.8'sinin 31-40 yaş aralığında olması, %43.5'sinin okur-yazar olmaması, %77.2'sinin evli olması, %72.8'sinin tarımsal faaliyetlerin her aşamasına katılması ve farklı nitelikte sorunlarının olması, %27.2' sinin 10 yıldan daha az tarımda uğraşması, %38.0 kendi arazisinde ve %29.3' ünün 1 hektar ve daha az araziye sahip olması, %93.5'sinin ise herhangi bir tarımsal kooperatife üye olmaması elde elde edilen bulgulardan bazılarıdır.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this research is to determine and evaluate the level of participation of women in agricultural activities and the factors affecting their level of participation in preventing poverty in Jowhar district of Hirshabelle state of Somalia. For this purpose, as a result of the calculation made using the proportional sample volume formula, the data obtained from face-to-face surveys with 96 women constitute. In this context, the obtained data were analyzed with simple statistical methods. In the analysis of the collected data, the socio-economic characteristics of women and the factors affecting their willingness to work in agriculture were discussed together. The study result showed that 22.8% of the interviewed women were between the ages of 31-40, 43.5% were illiterate, 77.2% were married, 72.8% participated in all stages of agricultural activities and have different problems, 27.2% of them are engaged in agriculture for less than 10 years, 38.0% have their own land, 29.3% have 1 hectare or less of land, and 93.5% are not members of any agricultural cooperative. .