Doğal dil anlama modellerinin diyalog sorularının cevaplanması için değerlendirilmesi
The evaluation of natural language understanding models for answering dialogue questions
- Tez No: 693381
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AHMET GÜRHANLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 48
Özet
Teknolojinin gelişmesi ve Transformer tabanlı modellerin oluşturulmasıyla doğal dil anlama (NLU) alanında faydalı iyileştirmeler sağlanmıştır. Doğal dil anlayışının gelişmesi için en önemli ve birincil görev okuduğunu anlamadır. Adlandırılmış varlık tanıma ve amaç sınıflandırması için veri kümelerinden kabul edilen çeşitli yerleşik görevler içerir. Aynı zamanda, hayatın içinde çokça yer alan bankacılık, yatırım ve sosyal alanlar için veri setleri sunuyoruz. Paylaşılan değerlendirme şemasını garanti etmek için, farklı NLU görevlerini basitleştiren, farklı alanlardan ve uygulamalardan veri kümeleri içeren modeller oluşturduk. Sonuç olarak, Türkçe'nin Transformer tabanlı modellerinde bazı standart taban çizgileri ve geleceği ile genel bir tahmin sunuyoruz.
Özet (Çeviri)
With the development of technology and the creation of Transformer-based models, beneficial improvements have been made in the field of natural language understanding (NLU). The most important and primary task for the development of natural language understanding is reading comprehension. It includes various built-in tasks that are accepted from datasets for named entity recognition and purpose classification. At the same time, we provide data sets for banking, investment and social domains, which are very important in life. To ensure the shared assessment scheme, we created models that simplify different NLU tasks, including datasets from different domains and applications. As a result, we provide a general sharing with some standard baselines and future in Turkish Transformer based models.