İhracata dayalı büyüme ve yoksulluğun azaltılması: Somali'deki tarım sektörünün değerlendirilmesi
Export-led growth and poverty reduction: An assessment ofagricultural sector in Somalia
  1. Tez No: 647638
  2. Yazar: ABDIWELI MOHAMED MOHAMOUD
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EROL BULUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası İktisat Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Somali'de tarım Gayrisafi Yurtiçi Hâsıla'nın (GSYİH) yüzde 60'ını, ihracatının ise yüzde 93'ünü oluşturmaktadır, dolayısıyla bu sektörde elde edilecek başarı, ülkenin ekonomik büyümesi ve yoksulluğun azaltılması noktasında çok önemlidir. Son yirmi yıl içerisinde tarımsal mahsul üretimi ve hayvancılık Somali ihracatına önemli katkılar sunmuştur. İç savaş sonrası yeniden canlanan Somali ekonomisi temelde hayvancılığa, mahsul üretimine ve balık ihracatına dayanan bir tarım ekonomisidir. Hayvancılık Gayrisafi Yurtiçi Hâsıla'nın yaklaşık yüzde 45'ini oluşturmaktadır. Bu hâliyle ihracat gelirlerinin büyük bir kısmı hayvancılık kaynaklıdır. Bu çalışmanın asıl amacı, Somali'nin ortaya koyduğu ihracat performansının, özellikle tarımsal ihracat performansının ekonomik büyümenin gerçekleştiği süreç dâhilinde yoksulluğun azaltılması noktasında yol açtığı etkileri incelemektir. Somali kırılgan bir ülkedir ve diğer kırılgan devletler gibi enformel birçok ekonomik faaliyete ev sahipliği yapmaktadır. Çalışma hem bir veya birden fazla bağımsız değişkenle bağımlı değişken arasındaki ilişkiyi belirleyen ekonometrik analiz yöntemi olarak Sıradan En Küçük Kareler (SEKK) regresyon analizini hem de betimsel analizi uygulamıştır. Araştırmacı elindeki tüm verileri Dünya Bankası veri tabanından, İslam İşbirliği Örgütü İslam Ülkeleri İstatistiksel, Ekonomik ve Sosyal Araştırmalar ve Eğitim Merkezi (SESRIC) veri tabanından ayrıca son yirmi yıl içerisinde ulusal ve uluslararası kurumların Somali'de gerçekleştirdikleri tüm sosyo-ekonomik anketlerden temin etmiştir. Regresyon analizinin ortaya koyduğu biçimiyle Somali'nin tarım ihracatı, ekonomik büyümenin hızlandığı süreçte yoksulluk üzerinde olumlu bir etkiye sahiptir. Çalışma, Federal Somali Hükümeti'ne ve federasyona üye devletlere tarımsal ihracatların azalmasına neden olan tüm güçlüklerin giderilebilmesi için daha etkili ihracat teşvik politikasını oluşturmaları önerisinde bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Agriculture in Somalia makes up 60 percent of the country's Gross Domestic Product (GDP) and 93 percent of its export, success in this sector is therefore critical to the country's economic growth and poverty alleviation. In the last two decades, crop and livestock production contributed to the export of Somalia. Somalia's economy, reviving from civil war, is an agricultural one based primarily on livestock, crop and fishery exports. Livestock accounts for about 45% of gross domestic product (GDP) and a large percentage of export earnings. The main purpose of this study was to investigate the performance of Somalia's export, especially agricultural exports, on poverty alleviation through the channel of economic growth. Somalia is a fragile country and like other fragile states, has a lot of informality economic activities. The study applied both Ordinary Least Square (OLS) regression, an econometric method of analysis that estimates the relationship between one or more independent variables and dependent variables, and descriptive analysis. The researcher collected all the available data from the World Bank database, SESRIC database, and all socioeconomic surveys of Somalia conducted by both international and local institutions for the last twenty years. The result of the regression analysis indicates that Somalia's agricultural export has a positive impact on poverty through the channel of accelerating economic growth. The study recommended to the Federal Government of Somalia and Federal member states to establish a more effective export promotion policy to overcome all challenges that cause the reduction of agricultural exports.