Remittances and poverty reduction in Somalia
Somali'de işçi dövizleri ve yoksulluğun azaltması
  1. Tez No: 515011
  2. Yazar: ABDIQADAR MOHAMED
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EROL BULUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ekonomik Kalkınma ve Büyüme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Somali'ye fon transferleri Somali'nin GSYH'sinin %23'ünü temsil etmektedir. Bu; fon transferlerinin katkısının Somali'ye yapılan dış yardım (FA), resmi kalkınma yardımı (ODA) ve hatta dolaysız dış yatırımların (FDI) Somali GSYH'sine yaptığı katkıdan daha fazla olduğu anlamına gelmektedir. Fon transferleri, yoksulluğu azaltma hususunda önemli bir rol oynamaktadır ve Somali'ye dönüş yapan insanlar için iş imkanları yaratmaktadır. Yurtdışında yaşayan Somali diasporası da ayrıca yeni beceriler, fırsatlar ve karlı iş fikirleri getirerek ülkelerine dönmektedir. Bu yüzden, bu çalışma, Somali'deki fon transferleri ile yoksulluk arasındaki ilintiyi analiz etmektedir. Analizde kullanılan veriler, Somali Yüksek-Frekans Araştırması (SHFS) adını taşıyan Dünya Bankası tarafından yapılan araştırmadan elde edilen ikincil verilerdir. Analizde kullanılan diğer bir veri ise Uluslararası Para Fonu (IMF)'na ait verilerdir. Somali'de, fon transferleri ile kişi başı yoksulluk oranı arasındaki ilişki önemli ölçüde desteklenmemiştir. Bu yüzden, Somali'de para transferlerinin, kişi başı yoksulluk oranını düşürmesi hususunda somut bir etkisi yoktur. Ancak yoksulluk boşluğu ve Somali'nin çeşitli bölgelerindeki yoksulluk şiddeti göz önüne alındığında, para transferlerinin her ikisini de azaltmada aktif rol üstlendiği, özellikle kişi başı yoksulluk oranını daha da azalttığı görünmektedir. Ayrıca, Somali'de fon transferleri ile gelir eşitsizliği arasında önemli bir ilişki bulunmamaktadır. Benzer bir biçimde, fon transferlerinin Somali toplam GSYH'sı ile önemli bir ilintisi bulunmamaktadır. Çünkü Somali'de para transferleri miktar olarak az ve yalnızca temel ihtiyaçları karşılayacak düzeydedir.
Özet (Çeviri)
The flow of remittances to Somalia represents 23% of the whole GDP of Somalia. It means that remittances contribute to the Somali GDP more than Foreign Aid (FA) Official Developmental Assistance (ODA) and even the Foreign Direct Investment (FDI) do. Remittances play a crucial role in reducing poverty and creates jobs for the Somalis back home. Somali Diaspora living abroad also bring new skills, opportunities and profitable business ideas back home. Therefore, the study analyzes the correlation between remittances and poverty in Somalia. The data which is used for the analysis is that of secondary data from a survey made by the World Bank which is called Somali High-Frequency Survey (SHFS). Another data from the International Monetary Fund (IMF) also have been used for the analysis. The relations between remittances and poverty headcount ratio is not significantly supported in the case of Somalia. Therefore remittances in Somalia has no a tangible impact on the reduction of poverty headcount ratio in Somalia. But when it comes to the poverty gap and the poetry severity in the regions of Somalia, it seems that remittance has an active role in reducing both of them, more than it does in the poverty headcount ratio in Somalia. Furthermore, there is no a significant relationship between remittances and the income inequality in Somalia. Similarly, remittances have no significant correlations with the overall performance of Somalia's GDP. Because remittances in Somalia are small in amount and just for meeting the most basic needs.