Astım olgularında astım ve alerjik rinit için kontrol testi (carat) ölçeği dil geçerlilik ve güvenirliliği ve diğer ölçekler ile uyumu
- Tez No: 693397
- Danışmanlar: PROF. DR. BİLUN GEMİCİOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Amaç: Aynı anda iki hastalığın kontrol durumunu değerlendiren ilk ölçek olma özelliği taşıyan Astım ve Alerjik Rinit için Kontrol Testi (CARAT) ölçeğinin, dil geçerlilik ve güvenirliliğinin gösterilmesi ve diğer ölçeklerle olan uyumunun ortaya konması hedeflenmiştir. Gereç ve Yöntem: Yüz astım ve alerjik rinit olgusuna Türkçe CARAT testi uygulandı. Aynı gün solunum fonksiyon testi, Astım Kontrol Testi (AKT), Astım Tedavisinde Aranacaklar (ATA) ölçeği ile hastaların semptom düzeylerini, uzmanın ise hastalık kontrol düzeyini belirlediği vizüel analog skaladan (VAS) yararlanıldı. Testler 14±2. günde tekrarlandı. Bulgular: Çalışmaya katılan 100 hastanın, %77'si kadındı ve median yaş 47,5 idi. Medyan CARAT skoru 20 (ortalama=19,58±7,18) olup, >24 puan olarak kontrolde hastalık grubunu oluşturan hastaların oranı %31 idi. CARAT ölçeğinin Türkçe versiyonunun Cronbach alfa güvenilirlik katsayısı 0,83 olup yüksek düzeyde iç tutarlılık gösterdi. Test-tekrar test güvenilirlik katsayısı r =0.98 olarak saptandı (p0.05) Sonuç: CARAT ölçeğininin Türkçe versiyonu, astım ve alerjik rinit tanılı yetişkin hastalarda, hastalık kontrolünün belirlenmesinde klinisyenlerin başvurabileceği alternatif güvenilir bir araçtır.
Özet (Çeviri)
Aim: It was aimed to evaluate the Turkish language validity and reliability of the Control Test for Asthma and Allergic Rhinitis (CARAT) and its compatibility with other scales evaluated. Material and Method: 100 patients with a diagnosis of asthma and concomitant allergic rhinitis were tested with CARAT questionnaire. In the study, pulmonary function tests, Asthma Control Test (ACT), Assessment Tool for Asthma (ATA) Questionnaire and visual analogue scale (VAS) were also used at the same day. With the VAS scale, patients determined their symptom levels, and experts determined the disease control levels. These questionnaires were repeated on the day 14 ± 2. Results: Of the 100 patients participating in the study, 77% were female and the median age was 47.5 years. The median CARAT score was 20 (mean = 19.58 ± 7.18), the proportion of patients in the control disease group was 31%. The Cronbach alpha coefficient of the Turkish version of the CARAT scale was 0.83 and showed a high level of internal consistency. Test-retest reliability coefficient was determined as r = 0.98 (p0.05). Conclusion: The Turkish version of the CARAT is a reliable alternative tool for physicians in determining disease control in adult patients with asthma and allergic rhinitis.