Deri teknolojisi açısından Gazyağı ve Sodyum Lauryl Sülfat'ın deri yağlarına etkisi üzerinde histolojik ve kimyasal bir çalışma
Histological and chemical research on degreasing on natural fats in leather process with the comporison of sodium lauryl sulfate and kerosene
  1. Tez No: 69343
  2. Yazar: EMİNE EKER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. M. ERCAN ARTAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Morfoloji, Morphology
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Histoloji ve Embriyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 29
Özet
VI. ÖZET Bu araştırmada 1. kalite 20 adet İngiliz domestik pikle koyun derisi kullanıldı. Onar adetlik iki gruba ayrılan deriler ayrı gruplar halinde işlentiye alındı. Yağ giderme aşaması dışında tüm derilere işleme aşamalarında bir örneklik sağlanmak üzere aynı uygulamalar yapıldı. Yağ gidermede 1. gruba sodyum lauryl sülfat, 2.gruba İse gazyağı uygulandı. Histolojik incelemeler için; deri işlentisinin yağ giderme aşamasına geçmeden önce, yağ giderme esnasında,sonunda ve krom tabaklama işleminden sonra boyun ve kropon bölgelerinden Örnekler alındı.Alınan örneklerden kreostat kesitleri hazırlanarak Sudan Black B ve Sudan IH boyalan ile boyandıktan sonra mikroskop altında incelendi. Kimyasal incelemeler için ise her iki gruptan alman örneklere diklormetan ekstraksiyonu yöntemine göre yağ tayini yapıldı. Histolojik ve kimyasal yöntemlerle yapılan değerlendirmelerde aşağıdaki sonuçlar elde edildi: 1. Sodyum lauryl sülfat ile yağ gidermesi yapılmış histolojik deri kesitlerinin Sudan Black B ve Sudan m ile yapılan boyamalarında dermisdeki lipidlerde belirgin bir şekilde azalma ve dağılma gözlendi. 2. Gazyağı (kerosin) ile yağ gidermesi yapılmış derilerden alınan kesitlerde sodyum lauryl sülfat ile yağ gidermesi yapılmış derilerin kesitlerine göre dermisde daha az miktarda lipid kaldığı tespit edildi. 3. Kuru madde içindeki yağ oranının genel ortalaması gazyağı ile yapılan deneme için %6.98, sodyum lauryl sülfat ile yapılan deneme için ise %10,96 bulundu. Sonuç olarak gazyağı ile yağ giderme işleminin deri içerisinde yağın uzaklaştırılması açısından daha etkili olduğu görüldü. ÜS4
Özet (Çeviri)
VH. SUMMARY In this research 20 English domestic pickled sheep skins are used. After being divided to two groups of ten, these groups are separately processed. Except the degreasing step, the skins are prosessed equally in order to provide homogeneity.For degreasing, sodium lauryl sulfate is applied to the first group and kerosene to the second. For hystological examination, samples from the neck and cropon parts of the skins are taken before, during and after degreasing and after chromium tanning steps. Cryostat cross section prepared from these samples are dyed by Sudan Black B and Sudan HI and examined under microscope. For chemical examination, grease determination is done to the samples taken from each group by dichloromethane extraction method. The following results are obtained after the evaluation of hystological and chemical methods: 1. After dyeing by Sudan Black B and Sudan HI the hystological skin cross sections degreased by sodium lauryl sulfate, a considerable decrease in quantity and a dispersion of lipids in the dermis is observed. 2. In the cross section of the skins degreased by kerosene it is observed that less lipid in the dermis are remained comparing to the skins degreased by sodium lauryl sulfate. 3. The mean value of the grease ratio in the dry material is computed as 6.98 % for the trial done with kerosene and as 10 % for the trial done with sodium lauryl sulfate. As conclusion, it is observed that the degreasing by keresone is more efficient in removing the grease from the skin.