Ankara piyasasından sağlanan bazı gıda maddelerinde oktil, dodesil ve propil gallat düzeyleri üzerinde araştırmalar
Studies conducted for the quality determinations of octyl, dodecyl and propyl gallate added as antioxidnts in to vegetable oils and some foodstuffs in the local markets of Ankara
- Tez No: 69342
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYSEL BEYHAN ÖKTEM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Besin Hijyeni ve Teknolojisi, Veteriner Hekimliği, Food Hygiene and Technology, Veterinary Medicine
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Besin Analizleri ve Beslenme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
VI. ÖZET Bu araştırmada, Ankara piyasasında satılan bazı sıvı yağlarda oktil, dodesil ve propil gallat, et suyu tabletleri ile kuru hazır çorbalıklarda propil gallat miktarlarının saptanması ve bulunan sonuçların Gıda Katkı Maddeleri Yönetmeliğinde öngörülen sınır değerlere göre değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Ankara piyasasından gelişigüzel toplanan değişik firmalara ait zeytinyağı, mısırözü yağı, ayçiçek ve soya yağı örnekleri kullanılmıştır. Toplam 160 yağ örneği incelenmiştir. Ayrıca değişik firmalara ait 40 adet et suyu tableti ve 30 adet kuru hazır çorbalık örneği üzerinde çalışılmıştır. Sıvı yağ örneklerinde oktil, dodesil ve propil gallatların varlığı nitel yöntem ile araştırılmıştır. Et suyu tableti ve kuru hazır çorbalık örneklerinden yağ ekstre edildikten sonra propil gallat miktarları spektrofotometrik yöntem ile tayin edilmiştir. Araştırmada kullanılan yağ örneklerinin nitel analizlerinde gallatlara rastlanmadığı için nicel analizleri yapılmamıştır. A firmasına ait et suyu tabletlerinin tavuk eti lezzeti veren örneklerinde saptanan ortalama propil gallat miktarı 10.30±0.49 mg/kg'dır. Aynı firmanın sığır eti lezzeti veren örneklerinde ise ortalama propil gallat 7.37±0.32 mg/kg olarak saptanmıştır. B firmasına ait et suyu tabletlerinin tavuk eti lezzeti veren örneklerinde ortalama 7.32±0.10 mg/kg, sığır lezzeti veren örneklerinde ortalama 3.80±0.18 mg/kg propil gallat saptanmıştır. A,B,C firmalarına ait kuru hazır çorbalık örneklerinde saptanan ortalama propil gallat miktarları sırasıyla, 1.82±0.29 mg/kg, 2.81±0.14 mg/kg ve 6.89±0.73 mg/kg'dır. Toplam ortalama propil gallat miktarı ise 3.84±0.48 mg/kg olarak saptanmıştır. Araştırmamızda elde edilen bulgulara göre, incelenen sıvı yağlara oktil, dodesil ve propil gallat ilave edilmediği saptanmıştır. Ayrıca et suyu tabletleri ve kuru hazır çorbalık örneklerine ilave edilen propil gallat miktarları yönetmelikte öngörülen sınır değerin altında bulunmuştur. 43
Özet (Çeviri)
VII. SUMMARY This study has been aimed at determining both the levels of octyl, dodecyl and propyl gallate existing in some vegetable oils as well as the levels of propyl gallate existing in the broth tablets and packed dried soups all of which are currently being sold in the local markets of Ankara and lastly its aim is also to evaluate in the Turkish Food Additives Regulation. The samples of olive oil, corn oil, sunflower oil and soybean oil, have been randomly collected from the local markets of Ankara and used during the course of this study. A total number of 160 oil samples, has been analysed. Furthermore, this study has been concentrated on 40 broth tablets and 30 samples of packed dried soups (which have been randomly collected from the local markets of Ankara) which are the products of various producer companies. The existence of octyl, dodecyl and propyl gallates in the vegetable oil samples has been investigated through the application of qualitative method. After extracting the fat from the broth tablets and samples of packed dried soups, the levels of propyl gallate have been determined through the application of spectrophotometric method. Since no gallates have been observed by the qualitative analyses which were performed on the oil samples used in this study, it has not been possible to perform the quantitave analyses. The average propyl gallate value has been found as 10.30±0.49 mg/kg on the chicken meat tasted broth tablets which were the products of Company (A). On the other hand, this average value has been found as 7.37±0.32 mg/kg on the beef tasted broth tablets produced by the same company. The average propyl gallate value has been found as 7.32±0.10 mg/kg on the chicken meat tasted broth tablets which were the products of company (B) whereas this value was 3.80±0.18 mg/kg on the beef tasted broth tablets produced by the same company The average propyl gallate values which were found on the samples of packed dried soups produced by the companies of A, B and C are respectively 1.82±0.29 mg/kg, 2.81±0.14 mg/kg and 6.89±0.73 mg/kg. The total average value of propyl gallate, has been found as 3.8410.48 mg/kg. 44The findings obtained in this study have served to show that the analysed vegetable oil samples were not added with the octyl, dodecyl and propyl gallates. Furthermore, the levels of propyl gallate which were added into the broth tablets and packed dried soups, have been found below the limit levels specified by the Turkish Food Additive Regulation. 45