Gender blurring in E. M. Forster's novels
E. M. Forster'ın romanlarında toplumsal cinsiyet bulanıklığı
- Tez No: 693444
- Danışmanlar: PROF. DR. CEMİLE GÜNSELİ İŞÇİ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Language and Literature
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 243
Özet
Bu tez, Edward Morgan Forster'ın Where Angels Fear to Tread (1905), Howards End (1910) ve Maurice (1913'te yazılan ve 1971'de yayınlanan) adlı üç romanındaki karakterlerin toplumsal cinsiyet kimliklerini cinsiyet eleştirisi ışığında mimetik eleştiri bağlamında çözümlemeyi amaçlar. Forster romanlarında Edward dönemindeki cinsiyet sorunlarını ele almak için Viktorya dönemi etkisi altındaki geleneksel Viktoryan stereotipleri ile çağdaş Edward dönemi karakterlerini karşılaştırır. Bu tezin amacı, Forster'ın adı geçen romanlarında cinsiyetin nasıl betimlendiğini ortaya çıkarmak ve cinsiyet rollerinin ne şekilde tasvir edildiğini belirlemektir. Ayrıca, E. M. Forster'ın romanlarında yeni bir kadınlık ve erkeklik anlayışı sunup sunmadığını ve/veya değerleri Viktorya döneminde yerleşmiş olan Edward döneminin toplumunda önceden belirlenmiş cinsiyet rollerine meydan okuyup okumadığını, ya da tam tersine, daha değişken bir cinsiyet perspektifi ortaya koyup koymadığını araştırmayı amaçlar. Tez aynı zamanda toplumsal cinsiyet konumlandırmasının karşılıklı etkileşimini çözümleyerek değişen cinsiyet rollerini ortaya çıkarmaya çalışmaktadır. Bu tezde, çağdaş Edward karakterlerinin modernizmin ve Yeni Kadın hareketinin bir sonucu olarak güçlü cinsel tutkularının peşinde koştukları, geleneksel Viktorya karakterlerinin ise önceden belirlenmiş cinsiyet rollerine uygun bir biçimde hareket ettikleri iddia edilmektedir. Çözümlemede, romanlarda kronolojik olarak kadınlık ve erkeklik kavramları arasındaki sınırların gittikçe muğlaklaştığı ve bu nedenle, karakterlerin bağlama göre yeni cinsiyet kimlikleri edindikleri ortaya çıkarılmıştır. Ayrıca, çağdaş Edward dönemi karakterlerinin ister heteroseksüel ister homoseksüel olsun, cinsel yönelimlerini gizlemek yerine açık bir şekilde ortaya koydukları ortaya çıkarılmıştır. Bununla birlikte, bu tezde söz konusu kadın ise özellikle aldatmalar, sınır dışı evlikler, evlilik dışı ilişkiler ve/veya evlilik dışı çocuk sahibi olma gibi konularda Edward döneminde de kadına karşı cinsiyet ayrımcılığı yapıldığı sonucuna varılmıştır. Sonuç olarak bu tez, Forster'ın Edward dönemindeki cinsiyet kimliği kavramını erken, orta ve son dönem romanlarında kadın, erkek ve eşcinsel karakterler üzerinden sorguladığını ortaya koymaktadır. Ayrıca, bu tezde, Forster'ın romanlarında geleneksel ve önceden belirlenmiş cinsiyet rollerine meydan okuduğu, cinsiyet rollerinin değişkenliğini vurguladığı ve yeni cinsiyet kimlikleri sunduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis analyses the gender identities of characters in Edward Morgan Forster's three novels entitled Where Angels Fear to Tread (1905), Howards End (1910) and Maurice (written in 1913 and published in 1971) in the light of gender criticism within the context of mimetic theory. In these novels, Forster juxtaposes the traditional Victorian stereotypes with contemporary Edwardian characters in order to unveil gender issues of the Edwardian period. The purpose of this thesis is to unearth how gender is portrayed and to determine how gender roles are depicted in Forster's aforementioned novels. This thesis aims to explore whether E. M. Forster presents a new form of femininity and masculinity, and/or challenges the pre-determined gender roles in Edwardian society whose values were entrenched in the Victorian period or, on the contrary, he maintains a more fluid gender perspective in the Edwardian period. It also attempts to uncover shifting gender roles by analysing the interplay of gender positioning. This thesis argues that whereas contemporary Edwardian characters have a strong sexual desire as a result of modernism and the New Womanhood movement, traditional Victorian stereotypes act in accordance with pre-determined gender roles. The analysis explores how the demarcation between the concepts of femininity and masculinity in the novels seem to be blurred chronologically and, thereby, characters acquire new forms of gender identities depending upon the context. Additionally, contemporary Edwardian characters, whether they be heterosexual or homosexual, are found to reveal their sexual orientations explicitly rather than masquerading them. Yet, it is also concluded that there still exists gender discrimination against women in Edwardian society, particularly where the main concern is on adultery, extraterritorial marriages, extramarital affairs, and/or having a child out of wedlock. In conclusion, this thesis concludes that Forster questions the concept of gender identity in the Edwardian period through female, male and homosexual characters in his early, middle and latest phase novels. This thesis also concludes that Forster challenges traditional and fixed gender roles, highlights the fluidity of gender roles, and presents new forms of gender identities in his novels.