Tam aileye ve tek ebeveynli aileye sahip ergenlerin algıladıkları psikolojik istismar düzeylerinin, kendine zarar verme davranışlarının ve başa çıkma becerilerinin karşılaştırılması
Comparison of perceived psychological abuse levels, self-injury behaviors and coping skills of adolescents with full family and single parent family
  1. Tez No: 693447
  2. Yazar: PELİN BULDU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YASİN GENÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Bu araştırmanın amacı, tam aileye ve tek ebeveynli aileye sahip ergenlerin algıladıkları psikolojik istismar düzeylerinin, kendine zarar verme davranışlarının ve başa çıkma becerilerinin aile yapılarına göre farklılaşıp farklılaşmadığını belirlemektir. Ayrıca, bazı demografik değişkenler ile birlikte incelenmesi amaçlanmıştır. Bu araştırmanın evrenini İstanbul ilinde resmi veya özel liselerde öğrenim gören 9,10,11 ve 12. sınıfa devam eden kız ve erkek öğrenciler oluşturmaktadır. Örneklem, tek ebeveyne sahip 60 öğrenci ve tam aileye sahip 60 öğrenci olmak üzere toplam 120 kişiden oluşmaktadır. Araştırma verileri,“Psikolojik İstismar Ölçeği”,“Kendine Zarar Verme Davranışı Değerlendirme Envanteri”,“Ergenler İçin Başa Çıkma Ölçeği”ve“Kişisel Bilgi Formu”kullanılarak elde edilmiştir. Elde edilen verilerin analizinde SPSS 26 paket programından yararlanılmıştır. Verilerin analizinde Bağımsız Örneklem T testi, Tek Yönlü Varyans Analizi (ANOVA), Pearson Korelasyon Analizi uygulanmıştır. Araştırmanın sonuçlarına göre, ergenlerin algıladıkları psikolojik istismar düzeyleri ve başa çıkma becerileri tek ebeveyne ve tam aileye sahip olma durumlarına göre farklılaşmaktadır. Tam aileye ve tek ebeveynli aileye sahip ergenlerin algıladıkları psikolojik istismar düzeyleri; yaş, kardeş sayısı ve anne eğitim durumuna göre anlamlı düzeyde farklılık göstermektedir. Tam aileye ve tek ebeveynli aileye sahip ergenlerin kendine zarar verme davranışları; cinsiyet, gelir düzeyi ve anne eğitim durumuna göre anlamlı düzeyde farklılık göstermektedir. Başa çıkma becerilerinde ise cinsiyete ve gelir düzeyine göre anlamlı bir farklılık bulunmuştur ancak yaş, kardeş sayısı ve anne-baba eğitim durumuna göre anlamlı bir farklılık bulunamamıştır. Tek ebeveynli ergenlerin algıladıkları psikolojik istismar düzeyleri ve KZVD kiminle yaşadığı durumuna göre anlamlı bir farklılık göstermektedir. Tek ebeveynli kalma nedenlerine göre anlamlı bir farklılık bulunamamıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine whether the perceived psychological abuse levels, self-injury behaviors and coping skills of adolescents with full families and single-parent families difer according to family structures. In addition, it is aimed to be examined together with some demographic variables. The universe of this research consists of male and female students attending the 9th,10th,11th and 12th grades according to their education in public or private high schools in Istanbul. The sample consists of a total of 120 people, including 60 students with a single parent and 60 students with a full family. The research data were obtained using“Psychological Maltreatmen Questionnaire ”,“Inventory of Statements About Self-Injury”,“Coping Scale for Adolescents”and“Personal Information Form”. SPSS 26 package program was used to analyze the data. Independent Sample T-testi, One-Way Analysis of Variance (ANOVA), and Pearson Correlation Analysis were used to analyze the data. According to the results of the study, adolescents perceived levels of psychological abuse and their coping skills differ according to their status of having a single parent and a full family. Perceived levels of psychological abuse by adolescents with full families and single-parent families; ıt varies significantly according to age, number of siblings and education level of the mother. Self-injury behaviors of adolescents with full families and single-parent families; ıt varies significantly according to gender, income level and education level of mother. On the other hand, a significant difference was found in coping skills according to gender and income level, but no significant difference was found according to age, number of siblings and education level of parents. The psychological abuse levels and KZVD perceived by single parent adolescents show a significant difference according to the sitution with whom they life. No significant difference was found according to the reasons for being a single parent.