Üniversite öğrencilerinde internet bağımlılığı ve yalnızlık duygusu arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between internet addiction and loneliness among university students
- Tez No: 693448
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HATİCE GÜNEŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bu araştırmada, üniversite öğrencilerinde internet bağımlılığı belirtilerinin sıklığı ve bunun bazı sosyodemografik değişkenlere göre incelenmesi ve yalnızlık algısı ile ilişkisinin araştırılması amaçlanmıştır. Araştırmaya İstanbul Gelişim Üniversitesi'nde lisans programlarında eğitim gören 18-25 yaş aralığında 375 öğrenci (kız, n=224 ; erkek; n=151) dahil edilmiştir. Çalışmada verilerin elde edilmesi için Sosyodemografik Bilgi Formu, İnternet Bağımlılığı Ölçeği ve UCLA Yalnızlık Ölçeği çevrimiçi uygulanmıştır. Elde edilen veriler SPSS.25 istatistik programı ile değerlendirilmiştir. Katılımcıların yaş ortalamaları 22.14±2.14'dır. Araştırmamızın sonuçlarına göre üniversite öğrencilerinde internet bağımlılığı belirti düzeylerinin katılımcıların %72.3'ünde risksiz kullanıcı, %26.1'inde riskli kullanıcı ve %1.6'sında bağımlı kullanıcı ile uyumlu bulunmuştur. Katılımcıların internet bağımlılığı belirti düzeylerinin cinsiyet, baba eğitim durumu, internete ulaşma aracı ve aile gelir durumuna göre istatiksel olarak farklılık göstermediği bulgusuna ulaşılmıştır. İnternet bağımlılığı düzeyleri ile yaş arasında arasında negatif yönlü düşük düzeyde bir ilişki olduğu saptanmıştır. Araştırmamıza katılan üniversite öğrencilerinin internet bağımlılığı belirti düzeyleri anne eğitim durumuna, yaşanılan yere, internet erişimi türlerine ve internete ulaşma amacına göre farklılaşmaktadır. İnternet bağımlılığı belirti düzeyleri ile günlük internet kullanım süresi arasında pozitif yönlü bir ilişki saptanmıştır. Katılımcıların yalnızlık düzeylerinin cinsiyet, yaş, anne-baba eğitim durumu, gelir durumu ve yaşanılan yere göre farklılık göstermediği saptanmıştır. Katılımcıların yalnızlık düzeyleri ile günlük ortalama internet kullanım süreleri arasında negatif yönlü bir ilişki varlığı tespit edilmiştir. Üniversite öğrencilerinde internet bağımlılığı belirti düzeyleri ile yalnızlık düzeyleri arasında negatif yönlü bir ilişki olduğu bulunmuştur (r=-0.133).
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to investigate the frequency of internet addiction symptoms and the relationship between internet addiction symptoms and sociodemographic variables and loneliness among university students. 375 students aged between 18-25 (female, n = 224; Male; n = 151) attending the undergraduate programs at Istanbul Gelişim University were included in the study. Sociodemographic Information Form, Internet Addiction Scale and UCLA Loneliness Scale were applied online to collect data. The obtained data were evaluated with the SPSS.25 statistics program. The mean age of the participants was 22.14±2.14. years. 26.1% of the university students fell into the risky internet users group; and 1.6% fell into the addictive internet users group. The level of internet addiction symptoms did not differ according to sex, family income, paternal educational status, devices used for internet connection. There was a negative correlation between internet addiction symptoms and age. The frequency of internet addiction symptoms differentiated according to maternal educational status, place of residence, type of internet connection, and purposes of internet usage. A positive correlation was found between internet addiction symptoms and daily internet use. The level of loneliness did not differ according to sex, age, parental educational status, family income and place of residence in university students. There was a negative relationship between daily internet use and levels of loneliness. Our results showed a negative correlation between internet addiction symptoms and loneliness (r=-0.133) among university students.